Doar trei clasări în Top 6 la Europenele de gimnastică artistică!

Ediţia cu numărul 8 a Campionatelor Europene de gimnastică artistică desfăşurată în Polonia, la Szczecin, s-a încheiat fără rezultate notabile pentru români. Denisa Golgotă s-a calificat în patru finale, dar n-a luat nicio medalie, fiind la un pas de podium doar la sol, unde a pierdut bronzul doar pentru o zecime. Băieţii n-au ajuns în nicio finală.

Denisa Golgotă, 17 ani, a început cu proba de individual compus, câştigată de franţuzoaica Melanie de Jesus Dos Santos, cu 55,433 puncte, încheind pe locul 17.

Pe aparate avea să evolueze progresiv, poziţia 6 la sărituri, 14,166 (14,500 şi 13,733), unde s-a impus rusoaica Maria Peseka, 14,516, 5 la bârnă, 12,166, unde prima a fost britanica Alice Kinsella, 13,566, fiica unui fost fotbalist irlandez şi 4 la sol, 13,366, după Angelina Melnikova, Rusia, 13,466, cu Dos Santos campioană, 13,833. La paralele aurul i-a revenit unei alte rusoaice, Anastasia Ilianova, 14,833.

La masculin titlurile au fost cucerite de ruşii Artur Dalaloian, 87,930, la individual compus şi sol, Denis Abliazin, 14,966, la inele şi sărituri, 14,950, Nikita Nagornîi, 15,466, la paralele,de britanicul Max Whitlock, 14,533, la cal cu mânere şi de olandezul Epke Zonderland, în vârstă de 33 de ani, 15,266, la bară fixă.