CSM Bucureşti şi Buducnost Podgorica ratează prezenţa în Final Four-ul Ligii Campionilor!

Sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin s-au încheiat cu două surprize ratarea calificării în final four a fostelor deţinătoare ale trofeului, CSM Bucureşti şi Buducnost Podgorica. Eliminate de campioanele Franţei şi Norvegiei, Metz Handball, respectiv Vipers Kristiansand. Marile favorite, Gyori Audi ETO, campioana en-titre şi HC Rostov pe Don, şi-au realizat obiectivul.

După înfrângerea din sala Dinamo, CSM Bucureşti a pierdut şi la Metz, de data asta la o diferenţă de un singur gol, 22-23 (9-11), în timp ce campioana Muntenegrului a clacat la şapte lungimi în deplasare, 18-25 (8-11). Formaţia din Gyor a făcut scor, 33-21 (18-10) cu Odense HC, acelaşi număr de goluri reuşindu-l şi deţinătoarea titlului din Rusia, care a primit cu unul mai mult decât teamul maghiar, la pauză înregistrându-se 15-9 în favoarea gazdelor.

Final fourul va fi găzduit din nou de sala „Papp Laszlo” din Budapesta, în perioada 11-12 mai, de data asta cu participarea echipelor Gyori Audi ETO-Ungaria, HC Rostov pe Don-Rusia, Metz HC-Franţa şi Vipers Kristiansand-Norvegia, ultimele două în premieră.