Contra explică eșecul cu Suedia: „I-am felicitat pentru a doua repriză, dar i-am certat pentru prima!”

România a pierdut meciul cu Suedia, scor 1-2, sâmbătă seara, la Solna, la debutul preliminariilor pentru Euro 2020. Tricolorii au fost conduși la pauză cu 2-0 și nu au reuşit să revină în repriza a doua, reușind doar un singur gol, marcat de Keșeru.

De altfel, selecţionerul Cosmin Contra le-a reproşat elevilor săi prestaţia pe care au avut-o înainte de pauză.

„Am intrat un pic în ei la pauză. Le-am spus că nu asta e faţa lor şi nu ăsta e nivelul lor la un asemenea meci. M-a ajutat şi schimbarea lui Claudiu (n.r. Keșeru), pentru că nu aveam nimic de pierdut şi am jucat cu două vârfuri. Apoi l-am băgat şi pe Ivan, îi puteam surprinde cu viteza lui. I-am felicitat pentru a doua repriză, dar i-am certat pentru prima!

Au fost două reprize diferite. În prima, am fost timizi, am făcut cadou două goluri, nu am câştigat foarte multe dueluri, nu am avut intensitate. Am luat gol când ne-am aşezat mai bine pe teren. Din păcate, am făcut greşeli copilăreşti, iar la nivelul ăsta eşti taxat imediat.

În repriza a doua am avut altă intensitate, am dat gol, am stat mult în jumătatea lor de teren. Sigur, pentru că am riscat, au avut câteva contre periculoase, dar şi aşa am avut ocazia mare din final, a lui Săpunaru, unde probabil a fost şi un penalty. Trebuie să luăm repriza a doua şi să rămânem cu ea”, a declarat Contra, la finalul partidei.

În ciuda înfrângerii, Cosmin Contra este convins că şansele de calificare la turneul final de anul viitor rămân considerabile.

„Avem returul acasă, iar orice rezultat de 1-0 sau 2-0 ne ajută. E doar începutul, rămân cu senzaţia că jucând 90 de minute cum am făcut-o azi în repriza a doua nu am fi pierdut aici”, a precizat selecţionerul.