Bianca Andreescu a învins-o din nou pe Kerber și este în optimi la Miami!

Bianca Andreescu, locul 24 WTA, își continuă seria spectaculoasă și la turneul de la Miami. Sportiva canadiană de 18 ani cu origini românești a învins-o a doua oară în șase zile pe nemțoaica Angelique Kerber (4 WTA) și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Florida.

Bianca Andreescu s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 6-1, într-o reeditare a finalei de la Indian Wells, în două ore şi zece minute. În setul doi, sportiva de 18 ani a condus cu 4-1, însă Kerber a revenit şi a dus meciul în decisiv, impunându-se cu 6-4. Apoi, setul trei a fost câştigat lejer de Andreescu, cu 6-1.

“Nu a fost uşor. Cred că am fost cu un pas înainte faţă de Kerber astăzi. Ştiu că am avut 4-1 în setul doi, am încercat să uit de asta şi mi-am încercat şansa în al treilea. Eram foarte obosită. Am încercat să îmi păstrez energia cât se poate, dar am lăsat totul acolo astăzi. Am simţit că ea nu juca la cel mai bun nivel posibil al său şi am profitat de asta”, a declarat Andreescu, potrivit WTA.

După acest nou succes cu Kerber, Bianca Andreescu a ajuns la 10 victorii consecutiv în circuitul feminin, ea câștigând și turneul de la Indian Wells. În faza următoare, Bianca Andreescu o va întâlni pe estona Anett Kontaveit, numărul 19 mondial.