Simona Halep, eliminată în optimi la Indian Wells: „Am plâns în vestiar după mult timp, pentru că am pierdut”

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală de la Indian Wells, marți seara, după 2-6, 6-3, 2-6 cu Marketa Vondrousova, locul 61 WTA. Sportiva din Cehia de 19 ani s-a impus după o oră și 40 de minute de joc.

De luni, Simona Halep va ocupa locul 3 în clasamentul WTA. O altă cehoiacă, Petra Kvitova, o va depăşi

Sportiva noastră a fost extrem de dezamăgită după eșecul din optimi și a dezvăluit, la conferința de presă, că a izbucnit în lacrimi.

„Înfrângerile sunt mai ușoare acum, trec mai repede peste ele, dar încă sunt dezamăgită și supărată că am pierdut. De fapt, am plâns în vestiar după mult timp, pentru că am pierdut.

Dau sută la sută în fiecare meci, în fiecare turneu, din acest motiv sufăr puțin când pierd. Simțeam că trebuie să plâng. Sufăr după fiecare înfrângere și cred că este un lucru bun”, a afirmat Simona Halep.

Pentru Simona, urmează turneul de la Miami, tot din categoria Premier Mandatory, în perioada 18-31 martie. În 2018, Halep a fost eliminată în turul trei a de poloneza Agnieszka Radwanska.