Sibienii câştigă în fieful clujenilor şi se desprind la două puncte în Grupa Roşie!

După pauza prilejuită de meciurile naţionalei masculine cu Macedonia de Nord şi Kosovo în preliminariile EUROBasket 2021, Liga Naţională a revenit cu etapa a cincea a fazei secunde.

În cel mai aşteptat meci al Grupei Roşii, liderul CSU Sibiu s-a impus la limită, 89-88 (49-39) pe terenul echipei de pe poziţia adoua, U BT Cluj-Napoca, distanţându-se la două puncte, 34, faţă de 32.

A fost o partidă extrem de spectaculoasă, cu două sferturi câştigate de gazde, 28-22, primul şi 27-18 al treilea, unul care a revenit oaspeţilor, 27-11 şi al patrulea încheiat nedecis, 22-22. Ultimele două minute au ţinut numerosul public în suspans după ce clujenii au egalat la 81. S-a mers aproape cap la cap, rezultatul final fiind decis în bună măsură de ratarea a patru aruncări libere de către americanul Dykes, de la formaţia de lângă Someş şi de precizia conaţionalului Philmore, de la oaspeţi, care a punctat de tot atâtea ori. Coşgeterul întâlnirii avea să fe lituanianul Tamulis, 35, de la sibieni, secondat de coechiperii Philmore, 16 şi Cooper, 10, iar de la clujeni, Dykes, 27 şi 11 recuperări, double-double, urmat de Rasic, 18 şi Dorsey, 13.

Pe locurile 3-4, cu 30 de puncte, se menţin CSM CSU Oradea, 81-73 (43-36) cu BCMU FC Argeş Piteşti şi SCMU Craiova, învinsă în deplasare, 71-74 (35-35) de SCM Timişoara. Teamul bănăţean a ajuns la 28 de puncte, după o serie de victorii împotriva primelor patru clasate.

Din runda viitoare reţine atenţia confruntarea dintre reprezentantele oraşelor Oradea şi Craiova.