35 de sportivi români la Jocurile Mondiale de Vară Special Olympics!

Jocurile Mondiale de Vară Special Olympics, organizate o dată la patru ani, după modelul Jocurilor Olimpice, se vor desfăşura la Abu Dhabi în perioada 14-21 martie, precedate de Summitul Global al Tinerilor şi de vizitarea unor obiective turistice pentru cunoaşterea unor obiceiuri şi tradiţii locale.

Evenimentul a fost prefaţat de o conferinţă de presă la Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, cu participarea preşedintelui Mihai Covaliu, doamnei Sally Wood Lamont, preşedintele Comitetului Naţional Paralimpic, domnului Cristian Ispas, directorul Fundaţiei Special Olympics din România, sportivilor Denisa Iliescu, membru în Comitetul Director al Fundaţiei şi Bogdan Cleniuc.

La precedenta ediţie a celui mai important eveniment sportiv mondial dedicat persoanelor cu dizabilităţi intelectuale, găzduită de metropola americană Los Angeles, reprezentanţii noştri au cucerit 21 de trofee la şapte discipline. Printre cei peste 7500 de sportivi din mai bine de 190 de ţări care se vor întrece la Abu Dhabi se vor afla şi 35 de români, care vor concura la opt discipline. Deplasarea delegaţiei de 54 de persoane se va face cu sprijinul oferit de Comitetul Naţional Paralimpic şi de către Nadia Comăneci, Ambasador Global al Special Olympic International. La Summitul Global al Tinerilor ţara noastră va fi reprezentată de braşovencele Ioana Flavia Cazan, Sportiv Lider Special Olympics şi de Lavinia Mihaela Drăgan, partener. Starea de sănătate a sportivilor noştri va fi monitorizată de doi medici români prezenţi ca voluntari.

Special Olympics Romania

Întrebat care este obiectivul delegaţiei României la acest important eveniment sportiv, preşedintele Ispas a declarat că performanţa va fi întrecerea lor cu ei înşişi şi că vor merge să reprezinte cu mândrie ţara noastră. Preşedintele Covaliu a subliniat că întrecerea va fi o experienţă unică pentru aceşti tineri pe care o vor ţine minte toată viaţa. După care a ţinut să le mulţumească şi celor care au grijă de ei, profesori, îndrumători etc. Doamna Wood Lamont a menţionat că în logo-ul Jocurilor e menţionată denumirea persoane cu determinare pentru sportivii participanţi.

Denisa Iliescu, triplă medaliată la gimnastică artistică în urmă cu patru ani a citit mesajul sportivilor români, iar Bogdan Cleniuc a citit jurământul acestora.

Sportivii noştri vor evolua la atletism, bocce (joc de abilităţi şi strategie, cu doi sportivi şi tot atâţia parteneri, fără dizabilităţi, constând în împingerea unei mingi mici numite boccia cât mai aproape de o minge ţintă, palina), gimnastică artistică, înot, judo, patinaj role, tenis de câmp şi tenis de masă.

Special Olympics Romania

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26