Norvegianul Holund aduce al 13-lea titlu mondial ţării sale la schi nordic!

Ultima probă a Mondialelor de schi nordic de la Seefeld-Austria, 50 kilometri fond stilul liber cu start în bloc, a oferit Norvegiei a 13-a medalie de aur adusă de Hans Christer Holund, cronometrat în 1h49;59,3. Argintul a revenit rusului Alexander Bolsunov, iar bronzul, unui alt schior norvegian, Sjur Roethe, la mare luptă cu conaţionalul Martin Johnsrud Sundby.

Rusul Andrei Melnicenko a fost primul la 5 şi 15 kilometri, Sundby, la 10, iar Bolsunov, la 20, de la jumătatea cursei trecând în frunte Holund. Norvegianul în vârstă de 30 de ani şi şase luni şi-a mărit treptat avansul şi chiar dacă a mai redus motoarele spre final a terminat învingător. Bolsunov a sosit după 52,3 secunde, iar Roethe, la 57,9, întrecându-l pe Sundby cu un vârf de schi.

Norvegia a dominat clar această ediţie organizată pentru a treia oară la Seefeld, cucerind 25 de trofee, dintre care 13 de aur, cinci de argint şi şapte de bronz. La schi nordic norvegienii au luat toate cele şase titluri la masculin, completate de alte trei aduse de Therese Johaug, două la sărituri cu schiurile şi alte două la combinata nordică. Pe locul al doilea pe naţiuni a fost Germania cu şase trofee de aur şi trei de argint, iar pe al treilea Suedia cu cinci (2-2-1). Reprezentanţii ţării gazdă Austria n-au câştigat nicio medalie din cel mai strălucitor metal, mulţumindu-se doar cu patru arginturi şi cinci bronzuri.

Dintre sportivii români, Daniela Haralambie a reușit cea mai bună clasare, locul 13 la sărituri cu schiurile.