Cosmin Contra a anunțat lista stranierilor convocați pentru meciurile cu Suedia și Feroe

Echipa națională de fotbal a României va debuta în preliminariile pentru Campionatul European din 2020 cu o „dublă” împotriva reprezentativelor Suediei, respectiv Insulelor Feroe.

Cele două partide se vor disputa pe 23, respectiv 26 martie, iar selecționerul Cosmin Contra a anunțat lista jucătorilor din străinătate convocați pentru aceste întâlniri. Totodată, acesta a explicat strategia sa.

„Am decis împreună cu staff-ul meu ca pentru această acţiune să trimitem faxuri de convocare preliminară unui număr mai mare de jucători ce activează în străinătate. Având în vedere situaţia fizică sau medicală a unora dintre ei şi luând în calcul faptul că unele campionate încă nu au început şi e greu de evaluat forma jucătorilor noştri din acestea, ne luăm toate măsurile pentru ca la momentul anunţării lotului final, când se vor adăuga şi jucătorii din Liga I, să avem toate opţiunile”, a spusCosmin Contra, potrivit Telekom Sport.

Lista convocărilor preliminare pentru „dubla” cu Suedia şi Feroe este:

  • Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0);
  • Fundaşi: Vasile Mogoş (Cremonese, 0/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Vlad Chiricheş (Napoli, 54/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Alin Toşca (PAOK Salonic, 15/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0);
  • Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Dorin Rotariu (FC Astana, 9/1), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0), Alexandru Maxim (Mainz, 34/3), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0);
  • Atacanţi: Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7), Florin Andone (Brighton & Hove Albion, 21/1);

Programul grupei F preliminarii EURO 2020

  • 23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
  • 26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
  • 7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
  • 10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
  • 5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
  • 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
  • 12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
  • 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în Euro 2020, NATIONALA

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26