Aur mondial pentru norvegianca Johaug şi la schi nordic 10 kilometri clasic!

Therese Johaug câştigă pentru Norvegia a noua medalie mondială din carieră la schi nordic şi a doua la competiţia de la Seefeld-Austria, de data asta la 10 kilometri în stilul clasic. Mult mai greu decât la skiatlon 15 kilometri, unde se impusese la aproape un minut în faţa principalelor adversare.

De data asta succesul a fost obţinut practic pe ultimii metri. Suedeza Frida Carlsson încheiase parcursul în 27:14,3, dar norvegianca Therese Johaug a reuşit să obţină un timp mai bun cu 12,2 secunde, obţinând o victorie meritată, dar cu multe emoţii. Disputa pentru medalia de bronz avea să fie tranşată în favoarea norvegiencei Ingvild Flugstad Oesberg, care luase argintul la skiatlon, de data asta în faţa finlandezei Krista Parmakoski, cu 1,4 secunde.

În aceeaşi zi a avut loc în premieră şi concursul feminin pe echipe la sărituri cu schiurile. Conform previziunilor specialiştilor a câştigat teamul Germaniei, cu Juliane Seyferth, Ramona Straub, dubla campioană mondială Carina Vogt, Katharina Althaus, care a acumulat 898,8 puncte. Au mai urcat pe podium echipa ţării gazdă Austria, 880,3 şi Norvegia, 876,9. Japonia, cotată ca favorită la medalii, a încheiat doar pe locul 6, fiind depăşită de Slovenia, Rusia şi de primele trei clasate.

Marţi sunt programate întrecerea individuală feminină la sărituri cu schiurile, cu Dana Haralambie printre concurente şi proba masculină de 15 kilometri clasic.