REZULTATE / Liga I, etapa a 25-a, penultima a sezonului regular. Viitorul, doar remiză cu Sepsi! CFR dă lovitura în minutul 93, la Iași, iar FCSB revine pe locul 2

Liga I continuă în acest weekend cu runda a 25-a, penultima a sezonului regular. Etapa este deschisă cu meciul de la Sfântu Gheorghe, între Sepsi și Viitorul, care poate decide în mare măsură calificarea uneia dintre cele două echipe în play-off.

Alte partide cu implicații directe în lupta pentru play-off sunt cele dintre Poli Iași și CFR Cluj, respectiv meciurile de la Giurgiu și Botoșani.

Derby-ul etapei va fi însă confruntarea de pe Arena Națională, de duminică, între ocupantele locurilor 3 și 2, FCSB respectiv U Craiova.

Programul complet:

Vineri, 22 februarie

FINAL / Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Viitorul Constanţa 0-0

Echipele de start:

Sepsi: Fejer – De Moura, Viera, Jovanovic, Abud Omar – Ad. Rus, Karnitski – Mensah, Velev, Fl. Ștefan – Tandia
Rezerve: Niczuly – Vașvari, Sato, Rudol, Hamed, Hadnagy, C. Popescu
Antrenor: Eugen Neagoe

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer – Artean, T. Băluță, P. Iacob – Vînă, I. Hagi, Houri
Rezerve: Tordai – Casap, Rivaldinho, Achim, V. Ciobanu, Boboc, Calcan
Antrenor: Gică Hagi


Sâmbătă, 23 februarie

FINAL / Astra Giurgiu – FC Hermannstadt 1-0 (Butean ’49)

Echipele de start:

Astra: Lazar – Belu Iordache, Erico Da Silva, Cestor, Butean – Begue, Romario Pires, N. Roșu, Llullaku – Zoua, Alibec
Rezerve: Miguel Santos – Radu Crișan, Trusescu, Biceanu, Gheorghe, Balaure, Hambo
Antrenor: Costel Enache

Hermannstadt: Cabuz – Mățel, Mijuskovic, Dandea, C. Pîrvulescu, Tătar – P. Petrescu, Dâlbea, Popovici – Blănaru, Offenbacher
Rezerve: Niga – I. Stoica, Jazvic, Lendric, Tsoumou, Pamfile, L. Dumitru
Antrenor: Vasile Miriuță


FINAL / CSM Poli Iaşi – CFR Cluj 0-1 (Țucudean ’90+3)

Echipele de start:

Poli Iași: Peralta – L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Ov. Mihalache, Cioinac – Platini, P. Petre, Al. Zaharia – Garros
Rezerve: D. Rusu, Panțîru, Bosoi, Sanoh, Mihăescu, Burlacu, Nascimento
Antrenor: Flavius Stoican

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, A. Mureșan, Camora – Djokovici, Bordeianu, Culio – Deac, V. Costache, Păun
Rezerve: Jesus Fernandez, Peteleu, Hoban, Moutinho, Petrila, Ioniță II, Țucudean
Antrenor: Alin Minteuan


Duminică, 24 februarie

FINAL / Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti 0-0

Echipele de start:

Dunărea: Calancea – Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Ammari, Bourceanu, Honciu, D. Benzar – Mediop, Souda
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Keyta, G. Simion, G. Iancu, Mapuku, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Dinamo: Muțiu – Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, Aliji – Zenke, Filip, Nistor, R. Jaadi – Montini – Papazoglou
Rezerve: McDermott, N’Diaye, D. Popa, I. Șerban, Mustoe, N. Jaadi, G. Crețu
Antrenor: Mircea Rednic


FINAL / FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 1-1 (Fulop ’42 / Cristea ’37)

Echipele de start:

FC Botoșani: Fraisl – Dumitraș, Burcă, Miron, Soiledis – Karaboue, Ongenda – Fabbrini, Fulop, Golofca – M. Roman
Rezerve: Trip – Chindriș, Patache, Oaidă, Târșa, Papa, L. Buș
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, I. Cristea, Diallo, Ivanov – Fofana, Coimbra – Olaru, Chamed, Caiado – Rondon
Rezerve: Batista – Pleșca, R. Romeo, Ely Lopes, Joca, Mailat, Yazalde
Antrenor: Edi Iordănescu


FINAL / FCSB – U Craiova 3-2 (Hora ’27,  – pen. ’84, Filip ’49 / Pigliacelli – pen. ’40, Bărbuț ’46)

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Planic, J.Morais – Pintilii, Filip – Man (cartonaș roșu ’87), Tănase, Coman – Hora
Rezerve: A. Vlad, Nedelcu, Gnohere, Rusescu, M. Roman, Fl. Matei, Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

CSU Craiova: Pigliacelli – Martic, Ferreira, Kelic (cartonaș roșu ’83), Briceag (cartonaș roșu ’87)  – Fedele, Cicâldău – Bărbuț, Rocha, Bancu – Koljic
Rezerve: I. Popescu, Donkor, Radoslav, Bic, Mihăilă, A. Cristea, Fortes
Antrenor: Devis Mangia


Luni, 25 februarie

FINAL / Concordia Chiajna – FC Voluntari 1-3 (Moussa ’70 / Tudorie ’71, Balaur ’77, Gadze ’87)

Echipele de start:

Chiajna: Caparco – Meira, Koutroumpis, Cadamuro, A. Radu – Gorobsov, Ropotan – Grădinaru, M. Cristescu, Nivaldo – M.Alexe
Rezerve: Greab, Bărboianu, Fota, Ivanovici, Albu, A. Marc, Mousa
Antrenor: Adrian Falub

Voluntari: Vâtcă – Krasniqi, Balaur, Armaș, Al. Vlad – Răuță, Signorelli – I. Gheorghe, Laidouni, Gadze – Tudorie
Rezerve: Petrariu, Hodorogea, Leasa, Miranda, Căpățînă, G. Deac, Ad. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26