Simona Halep, învinsă de Belinda Bencic în sferturile de finală de la Dubai

UPDATE /  Belinda Bencic o învinge pe Simona Halep în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2, la capătul unui joc care a durat două ore și 17 de minute.

UPDATE / Elvețianca de 22 de ani își ia revanșa în actul secund, pe care îl câștigă tot cu 6-4, în 47 de minute.

UPDATE / Jucătoarea noastră își adjudecă primul set cu 6-4, în 47 de minute!

UPDATE / A început meciul dintre Simona Halep și Belinda Bencic.

Știrea inițială:

Simona Halep, locul 2 WTA, o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic, locul 45 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai. Partida se va disputa joi, după ora 17:00.

În optimi, miercuri, jucătoarea noastră a trecut de Lesia Țurenko, scor 6-3, 7-6, iar Bencic a învins-o după un meci maraton de două ore și jumătate pe Aryna Sabalenka, scor 6-4, 2-6, 7-6(7).

Românca de 27 de ani o întâlnește pentru a treia oară în carieră pe elvețiancă. Situația întâlnirilor directe este echilibrată, 1-1. Primul meci a avut loc la Wimbledon 2014, atunci când Simona se impunea cu un categoric 6-4, 6-1. Succesul Belindei a venit după un abandon al sportivei din Constanța, în finala Canadian Masters 2015, la scorul de 6-7(5), 7-6(4), 0-3.

Simona Halep va avea și un mare avantaj pentru disputa de joi. Meciul ei cu Țurenko s-a terminat la ora României 13:00, astfel că jucătoarea noastră are mai mult de 8 ore şi jumătate în plus de odihnă prin comparaţie cu adversara din sferturi.