CSA Steaua, egal în penultimul amical din Antalya. Rezultatele echipei lui Lăcătuș

CSA Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat marți, în cantonamentul din Antalya, în compania formației U21 a clubului rus Yenisey Krasnodarsk.

Cu o garnitură de start schimbată față de ultimul meci, echipa antrenată de Marius Lăcătuș, care activează în Liga a IV-a, a început bine disputa și, în minutul 5, Mărgărit a șutat din afara careului pe lângă poarta adversă. Rușii au deschis scorul din lovitură liberă, în minutul 25, obținută în urma unui fault al lui Pădureț în marginea careului mare, faptă pentru care jucătorul militar a și primit caronasul roșu.

Dupa pauză, Lăcătuș a rulat aproape toată echipa, iar roș-albaștrii s-au instalat în terenul advers. Pe fondul dominării, egalarea a venit în minutul 62, când juniorul de doar 19 ani, Adrian Ilie, a marcat direct din corner primul său gol pentru echipa de seniori. Steliștii au dominat în continuare meciul, iar Alin Predescu a ratat de trei ori desprinderea, loviturile sale de cap fiind respinse de portarul rus sau trecând pe lângă poartă. Totodată, în minutul 70, Florin Răsdan a scăpat sigur cu portarul, dar șutul său a fost reținut.

CSA Steaua a început meciul în următoarea formulă: Drăgușin Cristian – Ogică Alexandru, Pădureț Ștefan, Sitaru Bogdan, Zamfir-Diaconeasa Mihai – Tudor Alexandru, Mihai Cosmin, Vîlcea Adrian, Mărgărit Alexandru, Nițu Vlad – Robu Alin

Ultimul meci amical al steliștilor în cantonamentul de iarnă din Antalya va fi susținut joi, în compania unei echipe din Georgia.

Rezultatele formației CSA Steaua în cantonamentul din Antalya:
Steaua – FC Tom Tomsk (Rusia, liga 2) 1-0
Steaua – Cekmekoy (Turcia, Liga 3) 1-1 (întrerupt în minutul 68).
Steaua – FC Baltika (Rusia, Liga 2) 0-7
Steaua – FK Belusa (Slovacia, Liga 3) 1-0

“Eu sunt responsabil cu executarea cornerelor de pe partea dreaptă și acum am bătut la bara a doua. Mingea a prins efect și a fost greu pentru portar să mai apere. Este primul meu gol oficial pentru echipa de seniori a Stelei și vreau să ajut cât mai mult la promovare” – Adrian Ilie, mijlocaș Steaua București