Simona Halep pierde finala de la Doha în fața belgiencei Elise Mertens

UPDATE / Final de meci. Elise Mertens câștigă setul decisiv și este noua campioana de la Doha. Simona Halep a cedat cu scorul de 6-3, 4-6, 3-6, după două ore și șase minute de joc.

UPDATE / Elise Mertens îi fură un set fostului lider mondial și urmează setul decisiv! Scorul este 6-3, 4-6.

UPDATE / Simona Halep o chinuie serios pe adversara sa și câștigă primul set cu 6-3.

UPDATE / Începe finala de la Doha dintre Simona Halep și Elise Mertens!

Știrea inițială

Simona Halep va juca sâmbătă, de la ora 17:00, finala turneului Qatar Open, competiție dotată cu premii în valoare de 916.131 de dolari. Adversara sportivei noastre va fi belgianca Elise Mertens.

Halep (27 ani, 3 WTA), care de luni va fi numărul doi mondial, a trecut în semifinale de ucraineanca Elina Svitolina cu 6-3, 3-6, 6-4, în timp ce Mertens (23 ani, 21 WTA) a dispus în penultimul act de nemțoaica Angelique Kerber cu 6-4, 2-6, 6-1.

Halep a câştigat ambele dueluri de până acum cu Mertens, de fiecare dată pierzând doar trei game-uri: 6-0, 6-3 în turul al treilea la Madrid şi 6-2, 6-1 în optimi la Roland Garros, în drumul spre titlu. Ambele dueluri au avut loc în 2018.