Simona Halep atinge finala la Doha, după o revenire spectaculoasă cu Svitolina: „Cu inima mea și cu mintea am reușit să trec peste momentele grele!”

Simona Halep, locul 3 WTA, a disputat vineri meciul din semifinalele turneului de la Doha, în compania ucrainencei Elina Svitolina, locul 7 WTA.

Fostul lider mondial şi cap de serie numărul 1 la Qatar Open s-a impus dramatic, în trei seturi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, după două ore și nouă minute de joc, calificându-se în finala turneului de categorie Premier. După un prim set câştigat uşor de Simona, Svitolina a revenit senzaţional şi părea că se va impune, după ce s-a distanţat în decisiv la 4-1. Constănţeanca nu a cedat ncio clipă și a întors scorul, reuşind o victorie de senzaţie.

Imediat după încheierea jocului, Halep a vorbit la cald despre modul în care a reuşit să gestioneze situaţia și să obțină mult dorita calificare în ultimul act.

„Cu inima mea și cu mintea am reușit să trec peste momentele grele, nu am renunțat, mi-am promis că nu mai cedez în fața ei încă o dată. Este cel mai bun meci făcut de mine până acum. Sunt foarte fericită că nu am simțit oboseala până acum.

Am amintiri superbe de la acest turneu. E extraordinar să joc din nou o finală, să joc pentru trofeu. Vă mulțumesc tuturor pentru încurajări”, a spus Simona Halep, la finalul meciului cu Elina Svitolina.

În finala de la Doha, sâmbătă, de la ora 17:00, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei Angelique Kerber – Elise Mertens.