Real, învinsă şi pe terenul celor de la ŢSKA, pierde locul secund în Euroligă!

Runda cu numărul 22 din Euroliga masculină de baschet a programat două dueluri palpitante. ŢSKA Moscova a reeditat succesul din tur cu Real Madrid, impunându-se acasă cu 82-78, după ce oaspeţii conduceau la pauză cu 44-40. Rezultat care-i propulsează pe învingători pe locul al doilea, la egalitate de puncte cu formaţia iberică, având un coşaveraj mai bun, plus ascendentul celor două succese.

Liderul Fenerbahce Istanbul a făcut scor cu umbra valoroasei echipe Panathinaikos Atena, locul 12, întrecând-o la 19 puncte, 85-66 (48-29). Aceeaşi diferenţă s-a înregistrat şi la finalul meciului dintre Anadolu Efes Istanbul, locul 4 şi Herbalife Gran Canaria, 14, 93-74 (43-46).

FC Barcelona se menţine pe 5 în urma victoriei clare, 74-42 (45-38) cu Zalgiris Kaunas, 13. În cel mai echilibrat meci al etapei, Maccabi Tel Aviv, locul 10, a trecut la limită, 65-64 (26-29) pe Olympiacos Pireu, 6, egalând-o la numărul de puncte, 32.

Disputa dintre ocupantele poziţiilor 8, Baskonia Vitoria Gasteiz şi Bayern Munchen, 7, a revenit formaţiei basce, scor 76-68 (38-37) , ambele acumulând 33 puncte, cu speranţe mari la accederea în sferturile de finală. La care aspiră şi Olimpia Armani Milano, cu acelaşi punctaj, după 90-78 (40-36) cu ultima clasată Darussafaka Istanbul. Poate şi Himki Regiunea Moscova, 31, în urma victoriei din deplasare, 98-90 (45-46) cu Buducnost Podgorica, 28. Competiţia se va relua peste două săptămâni.