REZULTATE / Liga I, etapa a 23-a. Viitorul pierde la Giurgiu, iar Dinamo mai câștigă o „finală” pentru play-off! Oltenii înving campioana, FCSB profită și se apropie la 3 puncte!

A 23-a etapă din Liga I debutează în prima zi de weekend și ia sfârșit luni seară.

Vineri este programat un singur meci, între două pretendente la play-off, Astra Giurgiu și Viitorul. O zi mai târziu, Dinamo este obligată să câștige pe terenul lui Sepsi OSK ca să mai poată visa frumos la clasarea în primele șase poziții.

Capul de afiș al rundei va avea loc duminică, pe stadionul „Ion Oblemenco”, între ocupantele locurilor 3 și 1, U Craiova respectiv CFR Cluj. Ultimul joc este găzduit de Arena Națională, luni seară, când se vor duela FCSB și Hermannstadt.

Programul complet:

Vineri, 8 februarie

FINAL / Astra Giurgiu – FC Viitorul 3-0 (Begue ’29, Alibec ’51, ’65)

Echipele de start: 

Astra: D. Lazar – Butean, Erico da Silva, Cestor, Belu Iordache – Begue, Mrzljak, N. Roșu – Llullaku, Alibec, Zoua
Rezerve: Miguel Santos – R. Crișan, Trusescu, Biceanu, Balaure, Hambo, Santos Pires
Antrenor: Costel Enache

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țiru, Kuipers, De Noojier – Artean, T. Băluță, Casap – I. Hagi, Rivaldinho, Drăguș
Rezerve: Tordai – P. Iacob, Vl. Achim, Tîrcoveanu, V. Ghiță, Calcan, R. Boboc
Antrenor: Gică Hagi


Sâmbătă, 9 februarie

FINAL / Sepsi OSK Sf Gheorghe – Dinamo 0-1 (Nistor ’57 – 11 m)

Echipele de start:
Sepsi: Niczuly – De Moura, Viera, I. Jovanovic, D. Sato – Velev, Ad. Rus – Y. Hamed, G. Vașvari, Tandia – Simomovski
Rezerve: Fejer, Abud, Karnitski, Rudol, Fl. Ștefan, St. Drăghici, Mensah
Antrenor: Eugen Neagoe

Dinamo: McDermott – Sorescu, Klimavicius, R. Grigore, Aliji – I.Filip – Jaadi, Atmane, Nistor, Zenke – Montini
Rezerve: Muțiu, Ciobotariu, Mustoe, Pesic, N’Diaye, Popa, Papazoglou
Antrenor: Mircea Rednic


Duminică, 10 februarie

FINAL / Dunărea Călărași – Concordia Chiajna 2-1 (Honciu ’35, Ammari ’90+4 / Guessan – pen. ’26)

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Calancea – Șt. Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy- Honciu, Bourceanu – Souda, Keita, Ammari – Mediop
Rezerve: G. Popa, Ben Djemia, C. Henderson, D. Benzar, G. Simion, I. Stoica, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Concordia Chiajna: Greab- Albu, Marc, Cadamuro, Fota – Grădinaru, Gorobsov – J. Meira, Măzărache, M. Alexe – Guessan
Rezerve: Caparco, Bărboianu, Iloki, A. Radu, Bawab, P. Ivanovici, Nivaldo
Antrenor: Adrian Falub


FINAL / CSM Politehnica Iași – Gaz Metan Mediaș 1-0 (Zaharia ’29)

Echipele de start:

Poli Iași: Peralta – Bosoi, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Al. Zaharia, Mihalache, Platini, Burlacu – Garros, Flores
Rezerve: Rusu, Chelaru, P. Petre, Bădic, Mihăescu, Enoh, Panțîru
Antrenor:  Flavius Stoican

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, I. Cristea, M. Constantin, R. Romeo – Fofana, L. Aurelio – D. Olaru, Ivanov, Ely Fernandes – Yazalde
Rezerve: Batista, Trif, Rondon, Chamed, Mailat, P. Mendes
Antrenor: Edward Iordănescu


FINAL / U Craiova – CFR Cluj 2-0 (Cristea ’14, Koljic ’78)

CSU Craiova: Pigliacelli – Martic, T. Ferreira, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Colli, A. Cristea, Mihăilă – Koljic
Rezerve: I. Popescu, Donkor, Radoslav, Briceag, Fedele, Nuno Rocha, Bărbuț
Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Nascimento, Lang, Camora – A. Ioniță, Culio, Djokovici – A. Păun, Omrani, C. Deac
Rezerve: Fernandez, A. Mureșan, Peteleu, Hoban, Petrilă, Costache, G. Ganea
Antrenor: Antonio Conceicao


Luni, 11 februarie

FINAL / FC Botoșani – FC Voluntari 1-0 (Mihai Roman ’45)

Echipele de start:
FC Botoșani: E. Pap – Dumitraș, Chindriș, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Karaboue – Fabbrini, Ongenda, Golofca – M. Roman
Rezerve: Fraisl, Pițian, Patache, Papa, Buș, Fulop, Holzmann
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari: Vâtcă – M.Leasă, Balaur, Armaș, I.Gheorghe – Laidouni, Signorelli, Răuță – G.Deac, Tudorie, Gadze
Rezerve: Petrariu, Krasniqi, Buliga, Ozkara, R.Darius, B. Bălan, Ad. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi


FINAL / FCSB – FC Hermannstadt 3-0 (Dâlbea ‘3 – a, Hora ’17, Teixeira ’90+2)

Echipele de start:
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Filip, Morais – Pintilii, Fl. Matei – Man, Tănase, Coman – Hora
Rezerve: Vlad, Planic, Gnohere, Rusescu, Stoian, M. Roman, Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Popovici – Ofenbacher, Da Silva, Dumitriu, – Blănaru, Jazvic
Rezerve: Ciorgovean, Pîrvulescu, Mijuskovic, Acsinte, Pamfile, Petrescu, Lendric
Antrenor: Vasile Miriuță

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26