Simona Halep vrea revanșa împotriva Cehiei, în Fed Cup: „Acum suntem mai mature și cred că avem o șansă în plus”

Echipa de Fed Cup a României a plecat luni dimineață spre Cehia, pentru confruntarea cu deținătoarea titlului. Optimismul se simte în delegația României, mai ales că în echipa Cehiei nu se va regăsi Petra Kvitova, finalistă în acest an la Australian Open.

„Putem spune că e o șansă în plus faptul că Petra nu joacă. Meciul este însă foarte greu. E cel mai greu meci din grupe. Am jucat acum doi ani contra lor și am pierdut, din păcate. Pe toată lumea dezavantajează un meci în deplasare. Și ele au jucat la noi acum doi ani. Știm că publicul lor e numeros și gălăgios, dar nu putem schimba nimic. Trebuie să ne adaptăm la ce avem”, a declarat Simona Halep, într-o conferință de presă.

Ultimul duel între România și Cehia din Fed Cup s-a terminat nefericit pentru jucătoarele noastre. În 2016, cehoaicele s-au impus chiar la Cluj.

„Echipa noastră a fost mereu puternică, am avut șanse mari de a câștiga orice meci. Atunci poate a contat și experiența. Acum suntem mai mature și cred că avem o șansă în plus. Nimic nu e imposibil. Mergem cu mintea deschisă și cu încredere”, a mai spus Simona Halep, liderul echipei de Fed Cup a României.

Revenită pe teren în 2019 după o pauză de aproape 4 luni și cu un nou antrenor, Simona Halep și-a intrat în ritm.

„În ultimii ani suntem 6 în primele 100 și asta înseamnă mult pentru România. Echipa noastră este puternică. Toate suntem în formă. Eu m-am antrenat foarte bine și sunt încrezătoare că pot să fac treabă bună și să-mi câștig meciurile. În Fed Cup e dificil, e diferit și nu știi niciodată ce se va întâmpla. Am încredere că toate vom juca bine”, a subliniat fostul lider WTA.

Echipa de Fed Cup a României este compusă din cinci jucătoare, Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina-Camelia Begu, Ana Bogdan și Monica Niculescu. De partea cealaltă, Cehia va fi lipsită de Petra Kvitova, dar o va avea în componență pe Karolina Pliskova. Confruntarea va avea loc în weekendul 9-10 februarie, la Ostrava, într-un meci care contează pentru turul I din Grupa Mondială.

Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj482421
2U Craiova 1948452421
3FCSB452419
4Sepsi Sfantu Gheorghe37258
5Astra Giurgiu362411
6FC Botosani3524-1
7FC Viitorul3525-2
8Poli Iasi3424-7
9AFC Hermannstadt2924-4
10Gaz Metan Medias2924-7
11Dinamo Bucuresti2824-9
12Dunarea Calarasi2224-9
13Concordia Chiajna1824-23
14FC Voluntari1724-18