Simona Halep vrea revanșa împotriva Cehiei, în Fed Cup: „Acum suntem mai mature și cred că avem o șansă în plus”

Echipa de Fed Cup a României a plecat luni dimineață spre Cehia, pentru confruntarea cu deținătoarea titlului. Optimismul se simte în delegația României, mai ales că în echipa Cehiei nu se va regăsi Petra Kvitova, finalistă în acest an la Australian Open.

„Putem spune că e o șansă în plus faptul că Petra nu joacă. Meciul este însă foarte greu. E cel mai greu meci din grupe. Am jucat acum doi ani contra lor și am pierdut, din păcate. Pe toată lumea dezavantajează un meci în deplasare. Și ele au jucat la noi acum doi ani. Știm că publicul lor e numeros și gălăgios, dar nu putem schimba nimic. Trebuie să ne adaptăm la ce avem”, a declarat Simona Halep, într-o conferință de presă.

Ultimul duel între România și Cehia din Fed Cup s-a terminat nefericit pentru jucătoarele noastre. În 2016, cehoaicele s-au impus chiar la Cluj.

„Echipa noastră a fost mereu puternică, am avut șanse mari de a câștiga orice meci. Atunci poate a contat și experiența. Acum suntem mai mature și cred că avem o șansă în plus. Nimic nu e imposibil. Mergem cu mintea deschisă și cu încredere”, a mai spus Simona Halep, liderul echipei de Fed Cup a României.

Revenită pe teren în 2019 după o pauză de aproape 4 luni și cu un nou antrenor, Simona Halep și-a intrat în ritm.

„În ultimii ani suntem 6 în primele 100 și asta înseamnă mult pentru România. Echipa noastră este puternică. Toate suntem în formă. Eu m-am antrenat foarte bine și sunt încrezătoare că pot să fac treabă bună și să-mi câștig meciurile. În Fed Cup e dificil, e diferit și nu știi niciodată ce se va întâmpla. Am încredere că toate vom juca bine”, a subliniat fostul lider WTA.

Echipa de Fed Cup a României este compusă din cinci jucătoare, Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina-Camelia Begu, Ana Bogdan și Monica Niculescu. De partea cealaltă, Cehia va fi lipsită de Petra Kvitova, dar o va avea în componență pe Karolina Pliskova. Confruntarea va avea loc în weekendul 9-10 februarie, la Ostrava, într-un meci care contează pentru turul I din Grupa Mondială.

Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26