REZULTATE / Liga I a revenit cu etapa a 22-a, prima din 2019! CFR Cluj și FCSB, pași greșiți cu Hermannstadt, respectiv Dunărea Călărași! Festival de goluri la Voluntari! Remiză albă între Viitorul și Craiova! Dinamo a învins-o clar pe Poli Iași

După o pauză de iarnă de numai 40 de zile, Liga I revine în 2019 cu a 22-a etapă a sezonului regular, programată începând de vineri și până luni.

Runda este deschisă cu meciul dintre Concordia Chiajna și FC Botoșani. Primele două clasate, CFR Cluj și FCSB, evoluează sâmbătă, contra lui Hermannstadt respectiv Dunărea Călărași.

Duminică, alte două echipe de play-off, FC Viitorul și U Craiova, au meci direct la Ovidiu, iar runda este închisă luni seara, în Ștefan cel Mare, când Dinamo primește replica Politehnicii Iași.

Programul complet:

Vineri, 1 februarie

FINAL / Concordia Chiajna – FC Botoșani 0-1 (Fabrini ’72)

Echipele de start

Chiajna: Caparco – Albu, Marc, Bărboianu – Grădinaru, Ropotan, Gorobsov, Fota – Mazarache, Bawab, Guessan
Rezerve: Greab, A. Radu, Stănică, Prepeliță, Meira, Nivaldo, Ivanovici
Antrenor: Adrian Falub

FC Botoșani: Pap – Dumitraș, Miron, Burcă, Soiledis – Karaboue, Rodriguez – Ongenda, Fabbrini, Golofca – L. Fulop
Rezerve: Fraisl, Chindris, Târșa, Buș, Papa, M. Roman, Holzmann
Antrenor: Liviu Ciobotariu


FINAL / Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 1-1 (Chamed ’45+1/ Butean ’66)

Echipele de start:

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – L. Aurelio, A. Ivanov – Olaru, Chamed, Ely Fernandes – Yazalde
Rezerve: 
Batista, A. Pereira, Jica, R. Romeo, S. Mailat, P. Mendes, Rondon
Antrenor: 
Edward Iordănescu

Astra Giurgiu: Lazar – Erico da Silva, Bejan, Cestor – Belu, Butean, N. Roșu, V. Gheorghe, Radunovic – Zoua, Llullaku
Rezerve: M. Santos, Crișan, Trusescu, Biceanu, Moise, Balaure, C. Dima
Antrenor: Costel Enache


Sâmbătă, 2 februarie

FINAL / Dunărea Călărași – FCSB 1-1 (Mediop ’30 / Man ’17)

Echipele de start:
Dunărea: Calancea – Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, Ben Djemia, Mendy – Honciu, Bourceanu, Ammari – Mediop, Souda
Rezerve: Popa – Sârgi, Henderson, Simion, V. Munteanu, A. Munteanu, A. Omrani
Antrenor: Dan Alexa

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Filip, Junior Morais – Nedelcu, Stoian – Man, Tănase, Fl. Coman – Rusescu
Rezerve: A. Vlad – Gnohere, Moruțan, I. Hora, Fl. Matei, Al. Stan, Fl. Teixeira
Antrenor: Mihai Teja


FINAL / CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-1 (Țucudean ’77 / Tătar ’29)

Echipele de start:
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Vinicius, Camora – Djokovici, Bordeianu, Deac – Păun, Țucudean, Omrani
Rezerve: Jesus, Peteleu, Hoban, Males, Petrila, Ioniță II, Costache
Antrenor: Antonio Conceicao

Hermannstadt: Cabuz – Company, Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Tătar – Dumitriu, Da Silva Moreira, Sg. Popovici – Blănaru, Tsomou
Rezerve: T. Niga, Mijuskovici, Acsinte, Offenbacher, Jazvici, Lendric, P. Petrescu
Antrenor: Vasile Miriuță


Duminică, 3 februarie

FINAL / FC Voluntari – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 4-2 (Ricardinho ’14, Balaur ’36, Gadze ’62, Tudorie ’78 / Tandia ’24, Hamed ’90)

Echipele de start:

Voluntari: Vâtcă – Krasniqi, Russo, Balaur, Ricardinho – G. Deac, Căpăţînă, Răuţă, I. Gheorghe – Gadze, Tudorie
Rezerve: Petrariu, Leasă, Buliga, Mihai, Signorelli, A. Bălan, F. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Sepsi: Niczuly – De Moura, Diarrassouba, Jovanovic, Sato – Velev, Rus – Drăghici, Vaşvari, F. Ştefan – Tandia
Rezerve: Fejer, Simonovoski, Karnitski, Hamed, Rudol, Carnat, Hadnagy
Antrenor: Eugen Neagoe


FINAL / FC Viitorul – U Craiova 0-0

Echipele de start:

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țiru, Kuipers, De Nooijer – Achim, T. Băluță, P. Iacob – I. Vînă, I. Hagi, Houri
Rezerve: Torday – Rivaldinho, Casap, Calcan, Boboc, V. Ghiță, Artean
Antrenor: Gică Hagi

CS U Craiova: Pigliacelli – R. Dimitrov, Donkor, Kelic, T. Ferreira – Mateiu, Cicâldău – Meza Colli, V. Mihăilă, Bancu – Koljic
Rezerve: I. Popescu – Martic, Briceag, Fedele, Bărbuț, Nuno Rocha, A. Cristea
Antrenor: Devis Mangia


Luni, 4 februarie

FINAL / Dinamo București – CSM Poli Iași 3-0 (Montini ‘7, ’69, Popa ’90+3)

Echipele de start:

Dinamo: McDermott – Sorescu, Klimavicius, R.Grigore, Aliji – I.Filip – Zenke, Nistor, Atmane, Jaadi – Montini
Rezerve: Muțiu, Mustoe, N’Diaye, Ciobotariu, D. Popa, Ehmann, Crețu
Antrenor: Mircea Rednic

Poli Iași: Rusu – Gallego, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Cioinac, Qaka – Almada, Flores, P.Petre – Sanoh
Rezerve: Mino, Burlacu, Bădic, Zaharia, Bosoi, Mihăescu, Enoh
Antrenor: Flavius Stoican

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26