Bronz mondial under 23 la sanie!

Marian Gîtlan şi Flavius Crăciun au adus României medalia de bronz în proba de sanie dublu la Campionatele Mondiale under 23 de la Winterberg-Germania, competiţie care se desfăşoară în acelaşi timp cu campionatele lumii rezervate seniorilor. Tânăra Carmen Mihaela Manolescu a ocupat locul 8 în proba individuală.

Ruşii Vsevolod Kaskin şi Konstantin Kovsunov au luat aurul, fiind cronometraţi după două manşe în 1:27,718. I-au uramt italienii Ivan Nagler-Fabian Malleier, 1:27,898 şi românii Gîtlan-Crăciun 1;29,763. La feminin s-a impus germanca Julia Taubitz, 1:54,295, Manolescu obţinând 59,019.

Reprezentanţii noştri au concurat şi la seniori, unde băieţii au încheiat pe 17, la 2,507 de noii şi vechii campioni, germanii Toni Eggert-Sascha Benneken, 1:27,256, iar Manolescu pe 28, unde a câştigat multipla laureată Ntalie Geisenberger-Germania, 1; 53,868, Raluca Strămăturaru clasându-se pe 16, la 1,437.

Au avut loc şi probe de sprint, cu participarea a 15 concurenţi, câştigate de Geisenberger, 38,628, conaţionalii Jonas Mueller, 35,835 şi Eggert-Benneken, 30,812.

Întrecerea celor mai buni sănieri seniori se încheie duminică după-amiază cu probele individual masculin şi ştafete, în care vor evolua şi sportivi români.