VIDEO / Dinamo încheie cu o înfrângere stagiul din Antalya, în fața celui mai puternic adversar!

Dinamo a pierdut ultimul meci amical din cantonamentul din Antalya, miercuri, 0-2 cu Dinamo Moscova, goluri Markov ’38, Lacevici ’48. Din cele patru partide de pregătire, „câinii” au pierdut de trei ori și s-au impus o singură dată.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără prea multe ocazii la cele două porți. Ambele echipe au încercat să construiască și să paseze pe jos, dar atacurile au fost îngreunate de ploaia torențială.

După ce Nistor a șutat slab de două ori de la marginea careului, în minutele 25 și 35, Dinamo Moscova a deschis scorul. În minutul 38, Denis Ciobotariu a degajat direct la un adversar, care era la 40 de metri de poarta lui Dinamo. Acesta i-a pasat rapid lui Markov, care a profitat de lipsa marcajului și a șutat imparabil de la 20 de metri.

În partea a doua, cele două echipe abia ieșiseră de la cabine, iar moscoviții au mai punctat o dată prin Lacevici. Dan Nistor a încercat să reducă din handicap la mijlocul părții secunde, dar șutul său de la 25 de metri a lovit bara transversală. Pe final, Dinamo Moscova mai putea înscrie o dată, dar portarul Muțiu a respins perfect un șut din careu.

Echipa de start a lui Dinamo: McDermott – Sorescu, D. Ciobotariu, R. Grigore, Aliji – I. Filip – Salomao, Ait-Atmane, D. Nistor, Jaadi – Montini
Rezerve: Muțiu (1), Fara (12), Mustoe (3), Ehmann (5), Longher (23), G. Crețu (15), Zenke (2), Măgureanu (28), D. Popa (19), N’Diaye (17), Christovao (9)