Reacția Simonei Halep după victoria din turul secund de la Australian Open: „Poate m-am relaxat un pic”

Simona Halep a câștigat cu emoții meciul din turul secund al turneului de la Australian Open (DETALII AICI), iar la conferința de presă de după partidă liderul mondial a oferit explicații privind prestația sa.

„Spatele meu este puternic, picioarele sunt un pic amorţite, este ceva normal după o perioadă lungă de pauză. Adversara nu s-a predat nicio clipă, dar câtă vreme câştigi e bine. Poate m-am relaxat un pic, am simţit că domin meciul, dupa acel game din setul secund când aveam 3-0 mi-am pierdut un pic încrederea şi din acest motiv am pierdut setul al doilea.

În luna decembrie m-am antrebat intens, am fost în sala de forţă pentru spate şi picioare, dar nu e ca şi cum ai juca un meci. Nu am venit aici pregatită 100 % . Nu am simţit presiunea când am ajuns locul 1, am zis să mă bucur, este momentul cel mai bun al meu, nu pot să mă plang. Am un partener care mă ajută puţin pe teren la antrenamente, la fel şi preparatorul fizic, le mulţumesc că mă sprijină în contextul în care am rămas fără Darren”, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.