Irina Begu s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Hobart

Irina Begu, locul 76 WTA, a disputat, joi, meciul din sferturile de finală ale turneului de la Hobart, împotriva slovacei Anna Karolina Schmiedlova, 24 de ani, locul 77 WTA.

Sportiva noastră, în vârstă de 28 de ani, a fost învinsă în două seturi, scor 5-7, 5-7, după aproximativ o oră și 50 de minute de joc și a părăsit astfel competiția australiană. Begu a condus în ambele seturi, reușind câteva break-uri importante și ajungând de fiecare dată să servească pentru a câștiga setul. De fiecare dată a pierdut însă această oportunitate.

Irina Begu s-a ales cu un cec în valoare de 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA pentru performanța de a ajunge până în această fază a competiției.

Pentru ea urmează acum Australian Open, unde o va întâlni în primul tur pe nemțoaica Andrea Petkovici (31 de ani, locul 61 WTA).