Fenerbahce câştigă partida derby cu ŢSKA şi rămâne liderul Euroligii masculine!

Vicecampioana precedentei ediţii a Euroligii masculine de baschet, Fenerbahce Istanbul, a întrecut în propria arenă pe ŢSKA Moscova cu 79-75 (36-48) şi ocupă în continuare fotoliul de lider, formaţia rusă păstrându-şi poziţia a treia. Real Madrid rămâne pe locul secund, câştigând al doilea derby al etapei a 13-a, 89-68 (43-32) cu Panathinaikos Atena. După ce oaspeţii s-au apropiat la cinci lungimi, diferenţa fiind fâcută de gazde în ultimul sfert, când au condus cu 26 de puncte.

A fost o rundă care oferă o egalitate între cinci echipe ce se duelează pentru locul 8, ultimul ce asigură prezenţa în sferturi, Zalgiris Kaunas, 75-71 (33-39) pe terenul ultimei clasate, Darrusafaka Dogus Istanbul, Olimpia Armani Milano, 78-80 (40-41) acasă cu Bayern Munchen, Baskonia Vitoria Gasteiz, 84-71 (41-35) în fieful conaţionalei Herbalife Gran Canaria, Panathinaikos Atena şi FC Barcelona, 60-69 (30-32), în propria arenă, cu Olympiacos Pireu. Anadolu Efes Istanbul îşi păstrează poziţia a patra după ce a depășit 100 de puncte, 106-68 (49-41) cu Buducnost Podgorica. În revenire de formă, Maccabi Tel Aviv a trecut de Himki Regiunea Moscova, scor 79-63 (35-31).

Joi şi vineri sunt programate meciurile penultimei etape a turului, cu două jocuri interesante: ŢSKA-Anadolu şi Bayern-Real.