Conceicao o menține pe CFR Cluj pe locul 1, după victoria cu Viitorul: „Am făcut o strategie foarte bună pentru acest meci”

CFR Cluj își menține avansul de trei puncte față de FCSB, după victoria de la Ovidiu, 1-0 cu Viitorul. Antrenorul campioanei, Antonio Conceicao, susţine că nu le-a solicitat elevilor săi să se retragă în apărare după ce George Ţucudean a marcat contra gazdelor.

„Am făcut o strategie foarte bună pentru acest meci. Prima repriză a fost bună, am avut ocazii, gol, cred că şi un penalty neacordat. După pauză a fost foarte greu pentru noi, au avut ocazii. Echipa a avut atitudine bună. N-a fost ideea noastră să ne apărăm, noi am vrut să facem la fel în repriza a doua, să păstrăm mingea şi să încercăm să dăm golul 2. Nu am reuşit asta.

Viitorul n-a avut nicio ocazie de gol, a fost doar un şut la poartă apărat de Arlauskis. CFR s-a apărat foarte bine, sunt trei puncte importante pentru noi”, a declarat antrenorul portughez.

Antonio Conceicao nu exclude posibilitatea unei plecări a golgheterului George Ţucudean: „Problema este la administraţie. Dacă oferta e bună pentru club, de ce nu?”.