Cei cinci români calificați în 16-imile Europa League și-au aflat adversarii! Lazio – Sevilla este capul de afiș al acestei faze a competiției

UPDATE / Au fost stabilite confruntările din șaisprezecimile Europa League:

Viktoria Plzen – Dinamo Zagreb
Club Brugge – Salzburg
Rapid Viena – Inter
Slavia Praga – Genk
FK Krasnodar – Leverkusen
FC Zurich – Napoli
Malmo – Chelsea
Șahtior Donețk – Eintracht Frankfurt
Celtic – Valencia
Rennes – Betis
Olympiakos – Dinamo Kiev
Lazio – Sevilla
Fenerbahce – Zenit
Sporting – Villarreal
BATE Borisov – Arsenal
Galatasaray – Benfica

Partidele tur vor avea loc pe 12 și 14 februarie, în timp ce returul se va disputa pe 20 și 21 februarie. Finala Europa League va avea loc la Baku (Azerbaidjan), pe 29 mai.


știrea inițială:

Tragerea la sorți a meciurilor din șaisprezecimile Europa League se va desfășura luni, de la ora 14:00, la Nyon, după cea a partidelor din optimile Ligii Campionilor.

Cele 32 de echipe calificate în această fază competițională au fost împărțite în două urne valorice după cum urmează: în prima urnă se află câștigătoarele grupelor și cele mai bune patru echipe venite din grupele Ligii Campionilor, iar în cea de-a doua grupă, restul echipelor calificate.

URNA 1: Chelsea, Napoli, Dinamo Kiev, FC Sevilla, Valencia, Inter, Benfica, Bayer Leverkusen, RB Salzburg, Zenit St. Petersburg, Dinamo Zagreb, Arsenal, Villarreal, Eintracht Frankfurt, Genk, Betis

URNA 2: Galatasaray, Sahtior Donetk, Viktoria Plzen, FC Zurich, Celtic, Slavia Praga, Fenerbahce, Sporting, Olympiacos, Rapid Viena, Lazio, Malmo, Krasnodar, Glasgow Rennes, BATE, Club Brugge

De reținut este faptul că în șaisprezecimi nu se pot duela echipe din aceeași țară sau care au făcut parte din cadrul aceleiași grupe.

Cinci fotbaliști români vor juca în optimile de finală ale Europa League: Ștefan Radu (Lazio), Andrei Ivan (Rapid Viena), Alexandru Băluță (Slavia Praga), Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb) și Vladimir Screciu (Genk), după ce alți șase au părăsit competiția după faza grupelor: Răzvan Marin (Standard Liege), Răzvan Lucescu (PAOK), Alin Toșca (PAOK), Cosmin Moți (Ludogorets), Claudiu Keșeru (Ludogorets) și Dragoș Grigore (Ludogorets).

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26