România este învinsă de Olanda, în finala mică a Campionatului European de handbal feminin

UPDATE / România termină pe locul 4 la Europeanul de handbal feminin, după ce pierde finala mică în fața Olandei, scor 20-24.

UPDATE / Pauză în partida România – Olanda, iar batavele au șapte goluri avantaj, scor 15-8, după ce au controlat autoritar prima repriză.

UPDATE / A început finala mică a Campionatului European de handbal feminin, România – Olanda.

știrea inițială:

Echipa națională de handbal feminin a României va disputa duminică meciul pentru locul 3 la Campionatul European din Franța, împotriva reprezentativei similare a Olandei. Partida se va juca de la ora 15:00, la Paris.

Învinse clar de Rusia în semifinale, scor 22-28, tricolorele sunt gata să-şi ia revanşa cu batavele, în faţa cărora au pierdut deja la turneul final din Franţa. În primul meci din grupele principale, cu Cristina Neagu pe teren, fetele noastre au pierdut la cinci goluri, scor 24-29, duelul cu adversarele din finala mică.

„Duminică avem un alt meci şi un alt obiectiv. Ne vom odihni puţin, ne vom antrena şi vom pregăti tactica pentru următorul adversar”, a dat asigurări Denisa Dedu.

România are șanse mici să câștige medalia de bronz la Campionatul European de handbal din Franța. Cel puțin așa consideră bookmakerii, care mizează pe victoria Olandei, în finala mică. Batavele sunt favorite certe, având o cotă de 1.30 la victorie. Fără Cristina Neagu, România are o cotă de 4.50.

Cristina Neagu va fi în tribune, la Paris, de unde va urmări duelul pentru bronz dintre România și Olanda. Cea mai bună jucătoare a lumii a avut și un mesaj pentru colegele ei.

„Vă mulțumesc, fetelor! Știu cât de mult v-ați dorit victoria ieri (n.r. vineri), nu a fost să fie, dar eu am încredere în voi! Mâine (n.r. duminică) ne luptăm pentru medalia de bronz! Hai România”, a scris Neagu, pe contul de Instagram.