REZULTATE / Europa League, ultima rundă din faza grupelor. Cunoaștem toate echipele calificate în 16-imile de finală. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu iese din scenă, iar Milan este eliminată de Olympiakos!

Etapa a şasea din faza grupelor Europa League, ultima din această fază a competiţiei, programează joi seară întâlnirile decisive pentru stabilirea ultimelor 11 echipe care vor continua aventura europeană şi anul viitor.

13 formaţii sunt calificate în 16-imile de finală: Bayer Leverkusen, FC Zurich, FC Salzburg, Zenit Sankt Petersburg, Dinamo Zagreb, Fenerbahce Istanbul, Arsenal Londra, Sporting Lisabona, Real Betis Sevilla, Eintracht Frankfurt, Lazio Roma, Dinamo Kiev şi Chelsea Londra.

Echipa lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, este obligată să câștige meciul cu PAOK Salonic pentru a spera la calificare, lucru de care ar fi sigur și Răzvan Marin, în cazul unei victorii cu Standard Liege pe terenul lui Akhisarspor.

Programul complet:

GRUPA A
FINAL / AEK Larnaca – Bayer Leverkusen 1-5 (Catala ’26 / Kohr ’28, ’68, Alario ’41, Paulinho ’78)
FINAL / Ludogoreț Razgrad – FC Zurich 1-1 (Swierczok ’45+1 / Odey ’21)

GRUPA B
FINAL / RB Leipzig – Rosenborg Trondheim 1-1 (Cunha ’47 / Regiunissen ’86)
FINAL / Celtic Glasgow – FC Salzburg 1-2 (Ntcham ’90+5 / Dabbur ’67, Galbrundsen ’78)

GRUPA C
FINAL / FC Copenhaga – Girondins Bordeaux 0-1 (Briand ’74)
FINAL / Slavia Praga – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (Zmrhal ’32, Stoch ’41)

GRUPA D
FINAL / Spartak Trnava – Fenerbahce Istanbul 1-0 (Yilmaz ’41)
FINAL / Dinamo Zagreb – Anderlecht Bruxelles 0-0

GRUPA E
FINAL / Sporting Lisabona – Vorskla Poltava 3-0 (Montero ’17, Luis ’35, Dallku ’44-a)
FINAL / Arsenal Londra – Qarabag FK 1-0 (Lacazette ’17)

GRUPA F
FINAL / F91 Dudelange – Real Betis Sevilla 0-0
FINAL / Olympiakos Pireu – AC Milan 3-1 (Cisse ’60, Zapata ’70-a, Fortounis ’81 / Zapata ’72)

GRUPA G
FINAL / Villarreal – Spartak Moscova 2-0 (Chukwueze ’11, Ekambi ’48)
FINAL / Rapid Viena – Glasgow Rangers 1-0 (Ljubicic ’84)

GRUPA H
FINAL / Olympique Marseille – Apollon Limassol 1-3 (Thauvin ’12 / Maglica ‘8, ’30, Stylianou ’56)
FINAL / Lazio Roma – Eintracht Frankfurt 1-2 (Correa ’56 / Gacinovic ’65, Haller ’71)

GRUPA I
FINAL / Beşiktaş Istanbul – Malmo FF 0-1 (Antonsson ’51)
FINAL / KRC Genk – Sarpsborg 4-0 (Gano ‘3, Paintsil ‘5, Berge ’64, Aidoo ’67)

GRUPA J
FINAL / FC Sevilla – FC Krasnodar 3-0 (Ben Yedder ‘5, ’10, Banega ’49)
FINAL / Akhisarspor – Standard Liege 0-0

GRUPA K
FINAL / Rennes – FC Astana 2-0 (Sarr ’66, ’73)
FINAL / Dinamo Kiev – FK Jablonec 0-1 (Dolezal ’10)

GRUPA L
FINAL / PAOK Salonic – BATE Borisov 1-3 (Prijovic ’59 / Skavish ’18, Signevici ’42, ’45+1)
FINAL / Vidi FC – Chelsea Londra 2-2 (Ampadu ’32-a, Nego ’56 / Willian ’30, Giroud ’75)

CLASAMENTE
Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26