Ambros Martin, supărat după eșecul cu Olanda: „Nu ne putem permite să jucăm aşa”

Echipa națională de handbal feminin a României a pierdut meciul contra reprezentativei similare a Olandei, cu scorul de 29-24, în cadrul primului meci din grupele principale ale Campionatului European din Franța (DETALII AICI).

Ambros Martin, selecționerul României, a explicat cum au reușit adversarele să obțină victoria și ce plus au avut acestea față de tricolore.

„Azi nu a mers nimic, cum a fost în grupa D, acesta e motivul pentru care nu am păstrat nivelul din meciurile anterioare. Olanda are jucătoare bune, e una din favoritele turneului. Nu a mers apărarea, atacul şi cred că e important să jucăm mai bine. Nu ne putem permite să jucăm aşa. E pozitiv că echipa mea a luptat 60 de minute. Repriza secundă a fost cheia, noi nu am început foarte bine, iar Olanda a luat avantaj, cu încredere, şi ne-a lăsat în urmă. E foarte greu să joci aşa, în aceste circumstanţe. Am jucat foarte bine în grupa D, am venit cu 4 puncte, ne pregătim pentru Spania, dar contează recuperarea fetelor, fizic şi mental”, a spus Ambros Martin, potrivit Telekom Sport.