Primul succes în Cupa Mondială de biatlon pentru ucraineanca Iulia Dzyma!

Prima etapă din noua ediţie a Cupei Mondiale de biatlon desfăşurată la Pokljuka, în Slovenia, a fost câştigată de ucraineanca Iulia Dzyma. La finalul probei de individual 15 kilometri sportiva în vârstă de 28 de ani a oprit cronometrul oficial la 43:00,6.

Componentă a echipei ţării sale, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Soci, a obţinut la Pokljuka prima victorie în Cupa Mondială, după o serie de 20 de trageri fără greşeală. A urmat-o la 12,5 secunde poloneza Monika Hojnisz şi cehoaica Margarita Davidova, 21 de ani, la 16,5. Numeroase biatloniste consacrate au sosit dincolo de primele 20 clasate, printre care Anastasia Kuzmina, Rusia, pe 25, Kaisa Makarainen, Finlanda, pe 30, Vita Semerenko, Ucraina, pe 41. S-au întrecut 102 concurente, România neavând reprezentante.

La masculin au participat 111 biatlonişti pe distanţa de 20 kilometri. A câştigat principalul favorit, francezul Martin Fourcade, 30 ani, sextuplu deţinător al Globului Mare de Cristal, cronometrat în 49: 09,2. Au mai urcat pe podium Johannes Kuehn, Germania, la 4,2 şi Simon Eder, Austria, la 19,7. Au evoluat şi doi români, care au ocupat locurile 80, Cornel Puchianu, la 6:17,2 de învingător și 90, Denis Șerban, la 7:27,4.