AUDIO – EXCLUSIV / Cristian Gațu: „România – Olanda este derby-ul Campionatului European”

Cristian Gațu a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM, despre parcursul echipei naționale de handbal feminin la Campionatul European din Franța și s-a declarat încântat de evoluția tricolorelor. Acesta a prefațat și următorul meci, cel cu Olanda, primul din grupele principale ale competiției.

„Mie mi-a plăcut evoluția echipei noastre. Fetele au jucat din ce în ce mai bine și au atins aseară apogeul evoluției. M-au impresionat concentrarea, determinarea și altruismul lor. Sper să le țină până la finalul campionatului. A fost o confruntare cu campioana europeană en-titre și nu am văzut nicio diferență între jocul nostru și jocul lor. Trebuie să recunoaștem că Ambros a avut o mare contribuție în exprimarea unui joc modern al echipei noastre. Părerea mea este că este cel mai bun moment vizavi de modul de exprimare colectiv al echipei naționale.

Din punctul meu de vedere, este derby-ul campionatului (n.r. Ronânia – Olanda). Cine câștigă ia o primă opțiune pentru semifinale. E foarte important, pentru că suntem la egalitate de puncte și o victorie a noastră ne-ar aduce un avantaj de două puncte. Dacă pierdem un meci, asta nu ne scoate din lupta pentru medalie.

Avem doi portari de valoare egală și excepțională, Dumanska și Dedu. Prestația lor a dat încredere echipei și curaj. În plus, Cristina Neagu a demonstrat că este și altruistă pe lângă faptul că are valoare. Avem și extreme bune. Eu remarc întreaga echipă”, a declarat Cristian Gațu, în cadrul emisiunii „Execuții în direct”.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401920
2FCSB371916
3U Craiova 1948351919
4FC Viitorul33194
5Gaz Metan Medias2819-1
6Astra Giurgiu27195
7Sepsi Sfantu Gheorghe27194
8Poli Iasi2419-9
9FC Botosani2319-3
10AFC Hermannstadt2219-3
11Dinamo Bucuresti1919-12
12Dunarea Calarasi1719-6
13Concordia Chiajna1719-15
14FC Voluntari1119-19