România învinge campioana europeană en-titre și se califică în grupele principale cu maximum de puncte!

UPDATE / După ce au condus la pauză cu scorul de 18-12, româncele s-au impus la finalul celor două reprize cu scorul de 31-23, învingând astfel campioana en-titre și principala favorită de la Campionatul European din Franța.

România va disputa următorul meci contra Olandei, pe 9 decembrie, de la ora 19:00.

Știrea inițială

Echipa națională de handbal a României va disputa miercuri ultimul meci din Grupa D a Campionatului European din Franța. Tricolorele joacă împotriva reprezentativei similare a Norvegiei de la ora 22:00.

După ce au învins-o pe Cehia în primul meci, cu scorul de 31-28, și pe Germania, cu 29-24, româncele și-au asigurat calificarea în grupele principale ale Campionatului European. Totuși, o victorie cu Norvegia ar aduce României două puncte în plus în următoarea fază competițională și i-ar crea un drum mai ușor către semifinale.

Dacă vor reuși să câștige în fața norvegiencelor, româncele vor juca primul meci din faza următoare împotriva Olandei, pe 9 decembrie, de la ora 19:00. În caz contrar, calculele sunt mai complicate. Situația României poate depinde și de rezultatul înregistrat între Cehia și Germania.