Sănierii români, trei prezenţe în Top 15 în Canada!

Raluca Strămăturaru

Etapa de Cupă Mondială de sanie desfăşurată în Canada, la Whistler, n-a mai fost dominată, ca în sezonul trecut, de reprezentanţii Germaniei. De data asta au câştigat doar la feminin și dublu, la masculin s-a impus un austriac, iar la ştafetă, Rusia. Sportivii noştri au prins două clasări în Top 15 la Cupa Mondială şi una la Cupa Naţiunilor.

Multipla campioană mondială şi olimpică Natalie Geisenberger n-a avut probleme, fiind cronometrată după două manşe în 1:16,190, secondată de conaţionala Julia Taubitz, 1 17, 195 şi de americanca Emily Sweeney, 1:17,321. Raluca Strămăturaru a încheiat pe 11, la 660 miimi de învingătoare, lipsindu-i doar 46 de sutimi pentru a prinde treapta 10.

Austriacul Wolfgang Kindl l-a învins cu 99 de sutini pe germanul Felix Loch, sextuplu câştigător al Cupei Mondiale, podiumul fiind completat de conaţionalul Reinhard Egger, la 127 miimi. Andrei Turea a sosit pe 28, iar Valentin Creţu pe 32, acesta din urmă calificându-se de pe locul 14 din Cupa Naţiunilor.

Dublul german al campionilor lumii Toni Eggert-Ssacha Beneken a câştigat la mare luptă, 1:16,691, faţă de 1:16,710 obţinut de mai tinerii coechipieri Robin Geueke-David Gamm, bronzul revenindu-le austriecilor Tobias Wendl-Tobias Arlt, 1:16,720. Marian Gîtlan şi Flavius Crăciun s-au clasat pe un meritoriu loc 13, la 1,393 de învingători. Din păcate, cei doi au ratat sosirea în proba de ştafetă, care ar fi dus la ocuparea poziţiei 10. A câştigat surprinzător Rusia, cu Tatiana Ivanova, Semen Pavlicenko, Vladimir Korsunov/Konstantin Kaskin, 2:04,124, înaintea marii favorite Germania, pentru care au concurat Geisenberger, Loch, Eggert/Beneken, 2:04,214.

Viitoarea etapă va avea loc tot în ţara frunzei de arţar, la Calgary.