REZULTATE / Liga I, etapa a 17-a. Campioana a făcut instrucție cu ultima clasată, Miriuță și-a învins fosta echipă, iar Viitorul lui Hagi a umilit „câinii” lui Rednic! FCSB câștigă la Pitești, ca gazdă, cu Gaz Metan

Liga I programează a 17-a rundă, într-un interval de patru zile, de vineri până luni.

Primul meci are loc la Iași, între Poli și Sepsi, iar ultimul este la Giurgiu, luni, între Astra și Botoșani.

Viitorul lui Hagi primește vizita echipei lui Rednic, Dinamo, aflată într-o acută criză de puncte. Campioana CFR Cluj joacă în Gruia cu ultima clasată, FC Voluntari, iar FCSB debutează la Pitești ca gazdă în jocul cu Gaz Metan.

Programul complet:

Vineri, 30 noiembrie

FINAL / Politehnica Iași – Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (Flores ’21 / Vașvari ‘8)

Echipele de start:
Poli Iași: Târnovanu – Gallego, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac – Soares, Flores, Sanoh – An. Cristea
Rezerve: Rusu, Bădic, Bekui, Chelaru, P. Petre, Al. Zaharia, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Fejer – Moura, Viera, Ad. Rus, Fl. Ștefan – Velev, Karnitski – Nouvier, Vașvari, Tandia – Simonovski
Rezerve: Niczuly, Sato, Prosser, Ursu, Hadnagy, Mensah, Hamed
Antrenor: Eugen Neagoe


FINAL / CFR Cluj – FC Voluntari 5-0 (Țucudean ’26, ’56, ’62, Manea ’84, Costache ’89)

Echipele de start:
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Djokovic, Bordeianu – Omrani, Deac, Păun – Ţucudean
Rezerve: Jesus Fernandez – A. Mureşan, Peteleu, Moutinho, A. Ioniţă, V. Costache, Tambe
Antrenor: Toni Conceicao

Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Hodorogea, Armaş, Bucurică – Căpăţînă, Răuţă – G. Deac, Malfleury, Al. Vlad – Tudorie
Rezerve: Petrariu – Balaur, G. Iancu, Pîrcălabu, I. Gheorghe, Gadze, Kabasele
Antrenor: Cristiano Bergodi


Sâmbătă, 1 decembrie

FINAL / AFC Hermannstadt – Concordia Chiajna 2-1 (Petrescu ‘4, Dandea ’28 / Batin ’44)

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Company – I Petrescu, Dâlbea, Dumitriu – Blănaru, Tsoumou
Rezerve: Niga, Mijuskovic, Antonov, Serediuc, Acsinte, Rusu, Hergheligiu
Andrenor: Vasile Miriuță

Concordia: Greab – Albu, Leca, A. Marc, Fota – Ropotan, Prepeliţă – R. Grădinaru, Gorobsov, Măzărache – Batin
Rezerve: Caparco, Bărboianu, P. Ivanovici, Panait, Nivaldo, Cristescu, Deaconu
Antrenor: Dorinel Munteanu


FINAL / FC Viitorul – Dinamo Bucureşti 4-1 (Drăguș ‘4, Hagi ’37, ’90, Achim ’77 / Montini ’13)

Echipele de start:

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, V. Ghiță, De Nooijer – Vl. Achim, Artean, Vînă – I. Hagi, Voduț, Drăguș
Rezerve: Buzbuchi – V. Ciobanu, Luchin, Mățan, A. Iacob, Casap
Antrenor: Gheorghe Hagi

Dinamo: Penedo – Sorescu, Katsikas, Ciobotariu, Vl. Olteanu (cartonaș roșu) – Hanca, Atmane, Cooper, Salomao – D. Popa, Montini
Rezerve: Muțiu – Gomelt, Nistor, R. Grigore, Neicuțescu, Pesic, Zenke
Antrenor: Mircea Rednic


Duminică, 2 decembrie

FINAL / U Craiova 1948 CS – Dunărea Călăraşi 1-0 (Mateiu ’23)

Echipele de start:
U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, T. Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Meza Colli, Mihăilă, Mitriță – Koljic
Rezerve: L. Popescu, R. Popa, Briceag, Fedele, Bărbuț, Nuno Rocha, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Dunărea Călărași: C. Lungu – Gligorov, Walace, Șeroni, D. Ispas – Carnat, Honciu, Bourceanu, G. Mendy – Ndiaye, H. Keyta
Rezerve: G. Popa, S. Clemence, V. Alexandru, G. Simion, S. Cucu, Kanda, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa


FINAL / FCSB – Gaz Metan Mediaş 2-1 (Man ’41, Fl. Tănase ’53 – 11 m / Fortes ’63)

Echipele de start:
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălașa, Planic, Al. Stan – J. Morais, Nedelcu – M. Roman I, Man, Fl. Coman – Fl. Tănase
Rezerve: A. Vlad, Teixeira, D. Benzar, Moruțan (cartonaș roșu ’63), L. Filip, R. Rusescu, Jakolis
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan: Pleșca – V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Bușu – Fofana, Aurelio – D. Olaru, Ivanov (cartonaș roșu ’37), Ely Fernandes – Fortes
Rezerve: Batista, Yazalde, Diallo, R. Romeo, Chamed, Trif, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja


Luni, 3 decembrie

FINAL / Astra Giurgiu – FC Botoşani 1-1 (Belu ’74 / Burcă ’55)

Echipele de start:
Astra: Lazar – C. Belu, Bejan, Cestor, Radunovic – Mrzljak, Biceanu, N. Roșu – D. Alibec, Llullaku, Butean
Rezerve: Miguel Santos, V. Gheorghe, Koukou, L. Buș, Crișan, Begue, Moise
Antrenor: Costel Enache

FC Botoșani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraș – Papa, L. Fulop – Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: Trujici, Corban, Chitoșcă, Târșa, Soiledis, Chindriș, Fraisl
Antrenor: Liviu Ciobotariu

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj432021
2FCSB402018
3U Craiova 1948352016
4FC Viitorul33203
5Sepsi Sfantu Gheorghe30207
6Astra Giurgiu28205
7Gaz Metan Medias2820-3
8Poli Iasi2720-6
9AFC Hermannstadt2520-1
10FC Botosani2320-5
11Dinamo Bucuresti2220-9
12Dunarea Calarasi1720-9
13Concordia Chiajna1720-18
14FC Voluntari1220-19