Dinamo câștigă pe terenul lui Wacker Thun și se califică în premieră în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor la handbal masculin! Posibilii adversari

Dinamo Bucureşti a reuşit o performanţă istorică în handbalul masculin românesc! Alb-roșiii s-au calificat în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor, joi seara, la Gumlingen, după ce a învins echipa elveţiană Wacker Thun cu scorul de 33-29 (14-13), în ultimul său meci din Grupa D.

Campioana României a început foarte bine şi a condus cu 5-2 (10), dar apoi Wacker Thun a marcat patru goluri la rând şi a avut 6-5 pe tabelă (min. 12). Avantajul gazdelor a crescut la două goluri, 9-7 (16), dar Dinamo a intrat la pauză cu un gol în plus, 14-13. Echipa antrenată de Constantin Ştefan a controlat repriza secundă şi a condus chiar şi la şase goluri, 32-26, câştigând în cele din urmă cu 33-29.

Pentru Dinamo au marcat Amine Bannour 6 goluri, Kamel Alouini 5, Vitali Komogorov 5, Răzvan Gavriloaia 4, Muhamed Zulfic 3, Andras Szasz 2, Hugo Descat 2, Seyed Mousavi 2, Florin Acatrinei 2, Saeid Heidarirad (portar) 1, Nicuşor Negru 1.

Dinamo este în acest moment pe primul loc, cu 14 puncte, urmată de Orlen Wisla Plock, 14 puncte, Elverum Handball, 12 puncte, Abanca Ademar Leon, 11 puncte, Riihimaen Cocks, 6 puncte, Wacker Thun, 1 punct. Sâmbătă va avea loc ultimul meci, între Abanca Ademar Leon şi Elverum Handball. Primele două clasate se califică în play-off.

La anul, dinamoviștii vor juca un baraj pentru pentru accederea în optimile celei mai puternice competiții europene intercluburi la handbal. Campioana României va juca unei echipe din grupa C. În acest moment, Bjerringbro-Silkeborg, Sporting și Tatran Presov se luptă pentru primele două locuri în grupa din care se va alege adversara lui Dinamo în play-off.

Partidele lui Dinamo din play-off vor avea loc pe 20-24 februarie, meciul tur, și 27 februarie/ 3 martie, meciul retur.