Victorie în meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021 masculin!

După înfrângerea la 14 puncte, 76-90 (35-43), suferită în confruntarea cu Macedonia din luna septembrie, a urmat joi seara partida de la Oradea cu Kosovo, ambele contând pentru turul al doilea preliminar din grupa B pentru EuroBasket 2021 masculin. Au câștigat băieții antrenați de Tudor Costescu și Nenad Markovic cu 88-83 (35-35), la capătul unui meci extrem de echilibrat.

Oaspeții au fost la conducere până aproape de finalul primei reprize. Echipa noastră a trecut în avantaj cu 14 minute înainte de final, desprinzându-se până la 11 puncte, 77-66. A urmat o luptă echilibrată sub ambele panouri, kosovarii apropiindu-se la un singur punct. Watson, americanul naturalizat de România, avea să fie eroul ultimelor secvențe de joc, transformând cu precizie câteva lovituri libere, care l-au propulsat ca principal marcator, 19. L-a secondat Olah, cu 15 reușite. Baschetbaliștii noștri au înscris 14 coșuri de 3, spre deosebire de numai cinci ale adversarilor.

De reținut că antrenorii nu i-au putut folosi din cauza accidentărilor pe Moldoveanu, Cate, Nicolescu și Orbeanu.
Următoarele jocuri ale naționalei României vor avea loc în luna februarie 2019 cu Macedonia, pe 21, acasă și cu Kosovo, trei zile mai târziu, în deplasare. Se califică învingătoarele din cele patru grupe, iar ocupantele locurilor 2-3 vor continua în alte grupe.