România A, triumfătoare în cea de-a 50-a ediție a „Trofeului Carpați”

Prima reprezentativă a ţării noastre, România A, a câştigat ediţia a 50-a a Trofeului Carpaţi la handbal feminin, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Bucureşti, după ce a învins în finală România B cu scorul de 33-24 (21-12).

Prima echipă a României, condusă de selecţionerul spaniol Ambros Martin, a controlat jocul încă din start, având o perioadă de 13 minute în care a marcat 12 goluri şi a primit 2, de la 9-8 la 21-10. La pauză, scorul era de 21-12 pentru România A.

În partea secundă, România B, condusă de pe bancă de secundul Horaţiu Paşca, a reuşit să se apropie la cinci goluri pe tabelă, 27-22 (50), dar până la final a mai marcat de doar două ori, iar România A a înscris 6 goluri.

Au evoluat echipele:
România A: Denisa Dedu – Aneta Udriştioiu (1 gol), Laura Chiper (2), Valentina Ardean-Elisei (2), Cristina Florică (2), Eliza Buceschi (3), Ana Maria Drăguț (4), Cristina Laslo (5), Cristina Neagu (3), Gabriela Perianu (3), Raluca Băcăoanu (2), Crina Pintea (4), Daniela Raţiu (2)
Antrenor: Ambros Martin

România B: Diana Ciucă – Bianca Bazaliu (3), Raluca Petruş, Anca Polocoşer (1), Andreea Târşoagă (4), Mădălina Zamfirescu (5), Daria Bucur (1), Alina Ilie, Ştefania Lazăr (1), Cristina Boian (3), Sonia Seraficeanu (1), Mădălina Conache, Lorena Ostase (2), Ana Maria Popa (3)
Antrenor: Horaţiu Paşca

Rusia, campioana olimpică en titre, s-a clasat pe locul al treilea la Trofeul Carpaţi, după ce a învins formaţia Serbiei cu scorul de 33-32 (14-17), sâmbătă, în finala mică.

Pentru cele trei echipe a fost ultima verificare înaintea turneului final al Campionatului European, competiţie găzduită de Franţa între 29 noiembrie şi 16 decembrie. România face parte din Grupa D, alături de Norvegia, Germania şi Cehia. Serbia le va avea ca adversare în Grupa A pe Danemarca, Polonia şi Suedia, iar Rusia se află în Grupa B, alături de Franţa, Muntenegru şi Slovenia.