REZULTATE / Liga I, etapa a 16-a. Dinamo egalează în ultimul minut al meciului cu Gaz Metan. CFR, FCSB și Viitorul câștigă în deplasare, iar Craiova pierde la Botoșani!

Liga I revine după două săptămâni de pauză, datorată meciurilor echipei naționale, și programează runda a 16-a, care debutează vineri, în „Ștefan cel Mare”, și se încheie luni, la Botoșani.

Dinamo primește vizita lui Gaz Metan Mediaș și are neapărată nevoie de cele trei puncte, în tentativa de a prinde în cele din urmă locurile de play-off.

Primele patru clasate, CFR Cluj, FCSB, U Craiova și Viitorul, vor evolua în deplasare, la Chiajna, Iași, Botoșani, respectiv Voluntari.

Programul complet:

Vineri, 23 noiembrie

FINAL / FC Dinamo 1948 București – CS Gaz Metan Mediaș 1-1 (Salomao ’90+3/ Trif ’77)

Echipele de start:

Dinamo: Penedo – Sorescu, M. Popescu, Katsikas, Popovici – Cooper, Ait Atmane – Hanca, Moldoveanu, Salomao – D. Popa
Rezerve: Muțiu, Gomelt, Zenke, R. Grigore, Olteanu, Ciobotariu, Montini
Antrenor: Mircea Rednic

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – V. Crețu, A. Perreira, M. Constantin, Bușu – Fofana, F. Aurelio – D. Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes – Fortes
Rezerve: A. David, Trif, Diallo, M. Stancu, R. Romeo, Chamed, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja


Sâmbătă, 24 noiembrie

FINAL / ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe – AFC Astra Giurgiu 1-0 (Tandia ’78)

Echipele de start: 

Sepsi: Fejer – Rus, Viera, Jovanovic, Fl. Ștefan – Velev, Karnitski – Nouvier, Vașvari, Drăghici – Tandia
Rezerve: Niczuly, Simonovski, Hamed, Prosser, Ursu, Hadnagy, Mensah
Antrenor: Eugen Neagoe

Astra: Lazar – Belu, Cestor, Fl. Bejan, Radunovici – V. Gheorghe, Mrzljak, Biceanu – Begue, Alibec, N. Roșu
Rezerve: Moise, Koukou, L. Buș, Llullaku, Crișan, Butean, Santos
Antrenor: Costel Enache


FINAL / CS Concordia Chiajna – FC CFR 1907 Cluj 0-1 (Djokovic ’23)

Echipele de start:

Concordia Chiajna: Alexandru Greab – Stefan Barboianu, Alexandru Albu, Andrei Marc, Nicusor Fota – Nicolas Gorobsov (cp), Andrei Prepelita – Razvan Gradinaru, Marian Cristescu, Dan Panait – Paul Batin.
Rezerve: Caparco – Măzărache, Ropotan, Bucşa, Guessan, Nivaldo, Deaconu
Antrenor: Dorinel Munteanu.

CFR Cluj: Giedrius Arlauskis – Cristian Manea, Andrei Muresan, Paulo Vinicius, Mario Camora (cp) – Damjan Djokovic, Emmanuel Culio – Abdel Omrani, Ciprian Deac, Alexandru Paun – George Tucudean.
Rezerve: Fernandez – Lang, Peteleu, Bordeianu, Ioniţă, Costache, Tambe
Antrenor: Antonio Conceicao


Duminică, 25 noiembrie

FINAL / AFC Dunărea 2005 Călărași – AFC Hermannstadt 0-1 (Dumitriu ’90+4)

Echipele de start:
Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Wallace, Dobrosavlevici, G. Mendy – Kanda, Bourceanu, Honciu – Carnat, Mediop, V. Alexandru
Rezerve: C. Lungu, Șeroni, V. Munteanu, C. Pușcaș, St. Cucu, G. Simion, Keyta
Antrenor: Dan Alexa

Hermannstadt: Căbuz – G. Company, C. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Tătar – Serediuc, Dâlbea, L. Dumitriu – Blănaru, Tsoumou
Rezerve: Niga, Mijuskovic, B. Rusu, Fl. Acsinte, Herghelegiu, Abdurahimi
Antrenor: Vasile Miriuță


FINAL / FC Voluntari – FC Viitorul 1-2 (Tudorie ’67 / Mladen ’21, Ghiță ’84)

Echipele de start:
FC Voluntari: Vâtcă – Bucurică, Balaur, Armaș, Al. Vlad – Răuță, Laidouni – Căpățînă, Malfleury, I. Gheorghe – Al. Tudorie
Rezerve: Petrariu – Zgrablic, Ciucur, Pîrcălabu, G. Deac, Gadze, Kabasele
Antrenor: Cristiano Bergodi

Viitorul: Cojocaru – Lopes, Luchin, Mladen, De Noojier – I. Vînă, T. Băluță, Artean – I. Hagi, Drăguș, Houri
Rezerve: Buzbuchi – Achim, Voduț, Ciobanu, V. Ghiță, Mățan, R. Boboc
Antrenor: Gheorghe Hagi


FINAL / CSM Politehnica Iași – FCSB 1-2 (Flores ’53 / Man ’61, Fl. Tănase ’77 – 11 m)

Echipele de start:
Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Cioinac – Moussa, Luis Carlos, Flores, Panțîru – A. Cristea
Rezerve: Cobrea, Bosoi, Zaharia, Petre, Pârvulescu, Chelaru, Bekui
Antrenor: Flavius Stoican

FCSB: Bălgrădean – M. Roman, Bălașa, Filip, Al. Stan – Nedelcu, Teixeira – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Rusescu
Rezerve: A. Vlad, Moruțan, Morais, Momcilovic, I. Stoica, D. Benzar, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică


Luni, 26 noiembrie

FINAL / AFC Botoșani – U Craiova 1948 CS 2-1 (Fabrini ’25, Fulop ’35 / Mateiu ’79)

Echipele de start:
FC Botoșani: E. Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraș – E. Papa, Karaboue – Golofca, Fulop, Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: Fraisl, Chindriș, Corban, Chitoșcă, Târșă, Ongenda, Trujic
Antrenor: Liviu Ciobotariu

CS U Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Mihăilă, Burlacu – Koljic
Rezerve: L. Popescu, R. Popa, T. Ferreira, Briceag, Fedele, Meza Colli, Glavina
Antrenor: Devis Mangia

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj391820
2FCSB341814
3FC Viitorul33186
4U Craiova 1948321817
5Sepsi Sfantu Gheorghe27185
6Gaz Metan Medias2718-1
7Astra Giurgiu24183
8AFC Hermannstadt2118-3
9Poli Iasi2118-10
10FC Botosani2018-4
11Dinamo Bucuresti1818-12
12Dunarea Calarasi1718-5
13Concordia Chiajna1718-13
14FC Voluntari1118-17