Klimov, primul sportiv rus învingător în Cupa Mondială la sărituri cu schiurile!

Prima etapă a noii ediţii a Cupei Mondiale masculine de sărituri cu schiurile desfăşurată la Wisla, în Polonia, s-a încheiat cu o mare surpriză. a câştigat rusul Evgheni Klimov, care devine primul sportiv din ţara sa ce se impune la o etapă de Cupa Mondială.

Klimov, care se cucerise Marele Premiu de Vară, a fost primul la şedinţa de calificare de la Wisla, păstrându-şi poziţia după săriturile care au măsurat 127,5 şi 131,5 metri, totalizând 263,4 puncte. Podiumul avea să fie completat de germaniul Stephan Reyhe, 256,7 (124,5, 130,5) şi de japonezul Ryoyo Kobayashi, 255,6 (127,5, 127,0). Favoritul gazdelor, Kamil Stoch, a ocupat locul 4, la 0,3 puncte de nipon, cu sărituri de 126,5 şi 127,0 metri.

Etapa viitoare va avea loc weekendul următor în Finlanda, la Ruka.