CSM Bucureşti trece lejer de Bietigheim și câştigă grupa din Liga Campionilor!

CSM Bucureşti a învins echipa germană SG BBM Bietigheim cu scorul de 32-24 (14-13), duminică, în Sala Dinamo, şi a câştigat Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

„Tigroaicele” au făcut o primă repriză destul de modestă, nereuşind să se desprindă de ultima clasată, deşi au condus cu 6-3. Bietigheim a întors scorul şi a avut avantaj pe tabelă, 9-7, 10-8 şi 13-11, însă CSM a intrat la pauză cu 14-13.

Campioana României a reuşit să se desprindă în partea secundă, după câteva goluri uşoare, facilitate de faptul că echipa oaspete a scos portarul pe faza de atac. Scorul a luat proporţii şi bucureștencele s-au impus fără emoţii, cu 32-24.

Pentru echipa antrenată de Dragan Dzukic au marcat Andrea Lekic 6 goluri, Cristina Neagu 5, Majda Mehmedovic 4, Jovanka Radicevic 3, Elizabeth Omoregie 3, Dragan Cvijic 2, Iulia Curea 2, Oana Manea 2, Nathalie Hagman 1, Aneta Udriştioiu 1, Barbara Lazovic 1, Bianca Bazaliu 1, Jelena Grubisic (portar) 1.

Golurile formaţiei germane au fost reuşite de Anna Loerper 5, Daniela Gustin 3, Laura van der Heijden 3, Antje Lauenroth 3, Fie Woller 3, Karolina Kudlacz-Gloc 3, Luisa Schulze 3, Ines Ivancok 1.

CSM Bucureşti a câştigat grupa, cu 8 puncte, urmată de Vipers Kristiansand, 7 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 6 puncte, SG BBM Bietigheim, 3 puncte. Primele trei clasate s-au calificat în grupele principale.