AUDIO – EXCLUSIV / Două medalii pentru România la CM de lupte U23! Anton Arghira: „Cu siguranță vom mai lua una sau două medalii”

Anton Arghira, antrenor federal de lupte, a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM, despre cele două medalii obținute la Campionatele Mondiale U23, una de argint și una de bronz la categoria lupte greco-romane.

Mihai Radu Mihuț a cucerit medalia de bronz la categoria 63 kilograme, în timp ce Nicu Ojog a pierdut finala și s-a clasat pe locul secund la categoria 82 kilograme.

„După Revoluție, acest sport a decăzut, însă acum am reînceput să creștem și să obținem medalii. La lupte greco-romane am participat cu zece sportivi, dintre care șase sunt juniori. Avem o echipă tânără. Ne-am îndeplinit obiectivul. Am sperat să câștigăm două medalii, le-am luat la lupte greco-romane. Speram să fie mai strălucitoare.

Am început cu dreptul. Sperăm ca fetele care urmează după noi să fie și ele încurajate și să obțină medaliile dorite.

Obiectivul Federației era de două medalii la toate cele trei stiluri (n.r. greco-romane, fete, respectiv libere). Acum ne așteptăm să mai obținem una sau două medalii și la celelalte stiluri. Cu siguranță vom mai lua medalii”, a declarat Anton Arghira, în cadrul emisiunii „Fluier final”.

Intervenția poate fi ascultată integral, accesând înregistrarea de mai jos.

Etichetat cu: , , , , , , , ,