Mulțescu, ca și demis de la Astra! Ioan Niculae pregătește o nouă „repatriere” spectaculoasă

Astra Giurgiu a ajuns la a treia înfrângere consecutivă în Liga I, după ce a pierdut surprinzător, sâmbătă, partida de pe teren propriu cu Poli Iaşi, scor 1-2. Giurgiuvenii au avut 1-0 la pauză şi un om în plus, dar echipa lui Stoican a întors scorul în repriza a doua.

Antrenorul Astrei, Gheorghe Mulţescu, a anunţat imediat după meci că este ca şi demis, după ce a avut o discuţie cu patronul Ioan Niculae înaintea acestei partide.

„Din ce am discutat, această etapă este ultima pentru mine. Aşa mi s-a spus, că dacă nu fac patru victorii din patru, plec. Acum, aştept să mi se spună exact. Am pierdut multe meciuri, s-a acceptat, acum nu se mai acceptă. Dacă obiectivul e în pericol, e normal. Aşa am discutat, nu ştiu dacă se va materializa plecarea mea sau nu”, a declarat Mulţescu.

După acest nou eșec, Astra a coborât până pe locul 6 în clasament, iar play-off-ul nu mai este deloc sigur. În aceste condiții, Ioan Niculae este gata să aducă un tehnician cu nume pentru a scoate clubul din impasul în care a intrat. Conform Digi Sport, se pare că patronul fostei campioane l-a contactat deja pe Edi Iordănescu, fostul antrenor al Astrei.

Demis de la CFR Cluj la începutul sezonului, Edi este în prezent liber de contract, el refuzând oportunităţile care i s-au ivit. Iordănescu jr. a preluat-o pe Astra în iunie 2017 şi, cu un buget redus, a reuşit la finalul sezonului regular să califice formaţia giurgiuveană în play-off-ul Ligii I.