REZULTATE / Liga I, etapa a 14-a. Craiova, victorie categorică la Iași. Campioana face scor la Botoșani, Viitorul câștigă în final la Călărași, iar FCSB trece cu șansă de Astra! Succes izbăvitor pentru Dinamo la Voluntari!

A 14-a rundă din Liga I, prima a returului sezonului regular, debutează vineri, la Iași, urmând să se încheie luni, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari.

Craiova încearcă să bifeze a treia victorie consecutivă, în deschidere, pe terenul Politehnicii Iași. O altă echipă în formă, campioana CFR Cluj, țintește cele trei puncte tot în Moldova, dar la Botoșani.

FCSB și Dinamo vin cu moralul zdruncinat după eliminările neașteptate din Cupa României și speră să se redreseze în campionat în confruntările cu Astra Giurgiu, respectiv FC Voluntari.

Programul complet:

Vineri, 2 noiembrie

FINAL / CSM Politehnica Iași – U Craiova 1948 CS 0-3 (Mateiu ’47, Mitriță ’53, Koljic ’70)

Echipele de start:

CSM Poli Iași: Rusu – Rus, Mihalache, Frăsinescu, Panțîru, Qaka, Cioinac, Sanoh, Flores, Almada, Cristea
Rezerve: Cobrea, Badic, Mihăescu, Sin, Ndongala, Petre, Enoh
Antrenor: Flavius Stoican

U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic, Bancu, Mateiu, Cicâldău, Bărbuț, Mihăilă, Mitriță, Koljic
Rezerve: Popescu, Ferreira, Briceag, Fedele, Colli, Rocha, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia


Sâmbătă, 3 noiembrie

FINAL / ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe – AFC Hermannstadt 1-3 (Tandia ’42 / Dumitriu ’45, Tsoumou ’57, Dâlbea ’69)

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Vaşvari – Nouvier, Tandia, Ştefan – Simonovski
Rezerve: Fejer, Drăghici, Prosser, Rus, Hamed, Mensah, Karnitskiy
Antrenor: Eugen Neagoe

Hermannstadt: Căbuz – Company, Pîrvulescu, Dandea, Stoica, Tătar – Serediuc, Dâlbea, Dumitriu – Blănaru, Tsoumou
Rezerve: Nkololo, Kuca, Herghelegiu, Petrescu, Pedro Moreira, Antonov, Niga
Antrenor: Vasile Miriuță


FINAL/ AFC Botoșani – FC CFR 1907 Cluj 1-5 (Ongenda ’83 / Omrani ’10, ’74, Culio ’28, Păun ’54, Deac ’69)

Echipele de start: 

FC Botoșani: I. Brînză – Dumitraș, A. Miron, Burcă, Chitoșcă – E. Papa, Karaboue – Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: 
Fraisl, Chindriș, Patache, L. Fulop, A. Corban, N. Trujic, Brekalo
Antrenor: 
Costel Enache

CFR Cluj: Collado – Cr. Manea, Vinicius,  A. Mureșan, Camora – Bordeianu, D. Djokovic, Culio- C. Deac, Omrani, Ad. Păun
Rezerve:
 A. Rus, Peteleu, A. Lang, Al. Ioniță II, V. Costache, Mailat, Tambe
Antrenor: 
Toni Conceicao


Duminică, 4 noiembrie

FINAL / AFC Dunărea 2005 Călărași – FC Viitorul 0-1 (Drăguș ’88)

Echipele de start:
Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Șeroni, Dobrosavlevici, Mendy – S. Pană, Wallace, Cucu – Al. Munteanu, Honciu, Carnat
Rezerve: Lungu, Bourceanu, Ispas, Keyta, Simion, Mediop, V. Alexandru
Antrenor: Dan Alexa

Viitorul: Cojocaru – R. Boboc, Țâru, Mladen, De Nooijer – Vână, T. Băluță, Artean – I.Hagi, Drăguș, Houri
Rezerve: Buzbuchi, Achim, Luchin, Voduț, Casap, Ciobanu, Mățan
Antrenor: Gheorghe Hagi


FINAL / FCSB – AFC Astra Giurgiu 1-0 (Gnohere ’67 – 11 m)

Echipele de start:
FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Filip, Morais, M. Roman – Teixeira, Nedelcu – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Gnohere (cpt.)
Rezerve: A. Vlad, Moruțan, Jakolis, I. Stoica, C. Dumitru, Rusescu, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică

Astra: Lazar – Belu, Cestor, Erico, Radunovici – Mrzljak – V. Gheorghe, N. Roșu, Biceanu, Llullaku – Begue
Rezerve: Zoua, L. Buș, Bahamboula, Koukou, Fl. Bejan, Trusescu, Miguel Santos
Antrenor: Gheorghe Mulțescu


Luni, 5 noiembrie

FINAL / CS Concordia Chiajna – CS Gaz Metan Mediaș 0-0

Echipele de start:
Concordia: Greab – Albu, Leca, A. Marc, Fota – Gorobsov, Prepeliță – Grădinaru, R. Deaconu, Măzărache – Guessan
Rezerve: A. Costache, Batin, Bărboianu, Ivanovici, Bucșa, Bawab, Nivaldo
Antrenor: Dorinel Munteanu

Gaz Metan: Pleșca – R. Romeo, I. Cristea, M. Constantin, Bușu – Fofana, Luis Aurelio – Olaru, Ivanov, Chamed – Ely Fernandes
Rezerve: Batista, Stancu, Pop, Diallo, Trif, P. Costea, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja


FINAL / FC Voluntari – FC Dinamo 1948 0-1 (Salomao ’90+4 – 11 m)

Echipele de start:
FC Voluntari: Vâtcă – Hodorogea, Zgrablic, I. Armaș, Bucurică – I. Gheorghe, Răuță, Căpățână, Belahmeur – Malfleury, Gadze
Rezerve: Petrariu, Ciucur, G. Deac, Al. Vlad, Tudorie, Ozkara, Kabasele
Antrenor: Dinu Todoran

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, S. Popovici – Cooper – Sorescu, Hanca, Nistor, Salomao – D. Popa
Rezerve: Eșanu, D. Ciobotariu, R. Grigore, Gomelt, Neicuțescu, Moldoveanu, Tîrcoveanu
Antrenor: Mircea Rednic

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26