Devis Mangia, după victoria Craiovei de la Turnu Măgurele: „Cred că am învăţat ceva şi din acest meci, voi vorbi despre asta cu jucătorii”

U Craiova a întors rezultatul meciului cu Turris Turnu Măgurele în repriza a doua şi s-a calificat în sferturile de finală, după o victorie categorică, scor 4-1, însă pentru Devis Mangia lucrurile nu au ieșit exact cum și-a dorit.

Antrenorul oltenilor ar fi preferat ca pe lângă jucătorii lăsaţi în afara lotului pentru acest meci, să-i menajeze şi pe Koljic şi Mateiu. Italianul a fost însă obligat să-i introducă la pauză, când echipa din Liga a III-a conducea cu 1-0.

„Suntem în sferturi, ne vom mai gândi la Cupa în februarie. Cred că am învăţat ceva şi din acest meci, voi vorbi despre asta cu jucătorii.

Pentru mine a fost necesar să schimbăm ceva, iar în repriza a doua a fost ok. Nu am jucat foarte bine în prima repriză. Am făcut schimbări şi probabil jucătorii au înţeles mesajul meu.

Era important să dau minute jucătorilor care nu au evoluat mult, Dimitrov, Briceag, Tiago, Meza Colli şi Rocha. Voiam să-i menajez şi pe Koljic şi Mateiu, dar a fost nevoie să-i bag”, a declarat Mangia, la finalul partidei.

Deşi a folosit mai multe rezerve, antrenorul alb-albaștrilor nu a mizat pe Florin Gardoş, care pentru moment nu mai intră în vederile sale: „Nu e nimic cu el, asta e decizia mea în acest moment. Dar porţile rămân deschise pentru orice jucător”.