Marius Copil a pierdut finala turneului de la Basel. Legendarul Roger Federer s-a impus după două seturi echilibrate

UPDATE 17:47 / Elevțianul își adjudecă și setul al doilea, scor 6-4, și câștigă conform așteptărilor finala cu Marius Copil, după o oră și 35 de minute de joc.

UPDATE 16:58 / Primul set este adjudecat la mare luptă, în tie-break, de Federer, scor 7-6(5), în 46 de minute.

UPDATE 16:12 / A început finala de la Basel, între Marius Copil și Roger Federer.

Știrea inițială:

Marius Copil a reușit cea mai importantă performanță a carierei, după ce s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului ATP 500 de la Basel, dotat cu premii totale de 1.984.420 euro (DETALII AICI).

Tenismanul arădean de 28 de ani (locul 93 ATP) îl va întâlni în ultimul act, duminică, de la ora 16:00, pe celebrul Roger Federer (locul 3 ATP), după ce elvețianul l-a învins în semifinale pe Daniil Medvedev, scor 6-1, 6-4.

Fostul lider mondial, ajuns la 37 de ani, a oferit și o primă declarație despre duelul cu sportivul nostru.

„Sper că Marius a consumat multă energie în meciul său, pentru că eu mă simt foarte proaspăt. Ar fi grozav să câștig al 99-lea titlu din cariera aici, la Basel. Mă simt foarte bine pe teren, îmi dau nota 8 din 10 pentru cum am jucat. Am văzut meciul cu Cilic, a jucat grozav, la fel cu Zverev, a servit excelent și a avut varietate din spate. N-o sa fie un meci tipic de sală, cred că un serviciu, retur sau passing shot pot face diferența”, a spus Federer.

Campionul elveţian a câştigat de opt ori până acum turneul din oraşul său natal, disputând totodată 13 finale. El a suferit ultima înfrângere la Basel în 2013, când a fost învins în finală de argentinianul Juan Martin Del Potro.

Copil, venit din calificări, a reuşit a doua sa victorie în faţa unui jucător din top 10 la Basel, după ce l-a învins în optimi pe croatul Marin Cilic, numărul 6 ATP. Pentru Copil este a doua finală de simplu în circuitul ATP, după ce la începutul anului a jucat ultimul act al turneului ATP 250 de la Sofia.

Pentru accederea în finală, tenismanul român şi-a asigurat un cec de 320 de puncte ATP şi 209.715 euro.