Bătăi de cap pentru Dică, după victoria cu Voluntari: „Nu știu ce voi face la următorul meci”

FCSB s-a impus în fața lui FC Voluntari, scor 2-1, sâmbătă seara, pe Arena Națională, primul succes al vicecampioanei după două înfrângeri consecutive în campionat.

Nicolae Dică, antrenorul roș-albaștrilor, a analizat victoria reușită de echipa sa și s-a declarat îngrijorat din cauza ăroblemelor de efectiv.

„Trebuia să câștigăm neapărat după cele două înfrângeri, pentru a trece din nou pe primul loc. Am început bine, am avut ocazii, am dominat adversarul. Trebuie să fim mai concentrați la finalizare. Am deschis scorul în repriza a doua, dar trebuia să avem o posesie mai bună. Am făcut puțin pasul înapoi, ceea ce nu este OK. Am făcut 2-0, apoi a venit din nou un moment mai dificil. E important că am câștigat, victoria ne dă moral pentru meciurile viitoare.

Am avut cinci jucători accidentați, doi suspendați, am avut mari probleme de lot. Din păcate, Planic a ieșit accidentat și problemele au continuat și în această seară. Acum două zile, Ovidiu Popescu s-a accidentat. Mai erau 4-5 minute din antrenament. S-a dus în pressing la un coleg și, după o contră cu un adversar, i-a fugit genunchiul. Mi-a spus doctorul că trebuie să se opereze.

Chiar acum vorbeam cu Meme și cu staff-ul despre ce voi face la următorul meci. Va fi foarte dificil cu Călărași, din Cupă. Voi aduce jucători de la echipa a doua și vom face totul pentru a ne califica”, a spus Nicolae Dică, la finalul meciului cu ilfovenii.