Marius Copil se califică în semifinalele turneului de la Basel! Taylor Fritz, ultima „victimă” a arădeanului de 28 de ani

Marius Copil (28 de ani, 93 ATP) își continuă parcursul perfect la turneului ATP 500 de la Basel! Tenismanul din Arad s-a calificat, vineri după-amiază, în semifinale, după ce s-a impus în două seturi în fața americanului Taylor Fritz (57 ATP), scor 7-6 (6), 7-5, după o oră și 53 de minute de joc.

După evoluția impresionantă din optimi cu Marin Cilic, Copil a avut din nou servicii foarte eficiente și în confruntarea cu Fritz. Românul a salvat nu mai puțin de 7 mingi de break pe parcursul primului set, iar în tie-break a reușit o revenire de senzație. Condus cu 3-6, Copil a revenit, a salvat 3 mingi de set și și-a adjudecat tie-break-ul la 6.

În setul al doilea, Copil a presat la 2-2, a făcut break, pe care l-a cedat însă la 5-4, când se pregătea să încheie meciul. Totuși, arădeanul a câștigat din nou pe serviciul lui Frtiz și s-a impus în cele din urmă cu 7-5.

În penultimul act al turneului de la Basel, Marius Copil se va duela cu învingătorul partidei Alexander Zverev (5 ATP) – Roberto Bautista Agut (26 ATP), meci care are loc vineri seara.