REZULTATE / Liga I, etapa a 13-a. Moment de reculegere în memoria lui Ilie Balaci. Craiova câștigă fără emoții la Giurgiu, FCSB trece de Voluntari, iar CFR se impune in extremis cu Sepsi! Dinamo, neputincioasă la Chiajna!

Etapa a 13-a din Liga I va fi deschisă vineri, la Iași, urmând ca aceasta să se încheie în Ilfov, cu duelul dintre echipa lui Dorinel Munteanu și cea a lui Mircea Rednic.

De cealaltă parte, FCSB o va găzdui pe FC Voluntari, în timp ce Craiova merge la Giurgiu.

Înainte de începerea partidelor, pe toate stadioanele se va ține un moment de reculegere în memoria fostului mare fotbalist al oltenilor, Ilie Balaci.

Programul complet:

Vineri, 26 octombrie

FINAL / ACSM Politehnica Iaşi – AFC Hermannstadt 0-2 (Tsoumou ’22, Dumitriu ’38)

Echipele de start:
Poli Iaşi: Cobrea – Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Panţîru – Cioinac, Flores, Platini, Sin – Enoh, Cristea
Rezerve: Rusu, Moussa, Bădic, Petre, Rus, Bekui, Qaka
Antrenor: Flavius Stoican

FC Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Mijuskovic, Stoica, Dandea, Serediuc – Antonov, Dâlbea, Dumitriu – Tsoumou – Blănaru
Rezerve: Niga, Blănaru, Chalkiadakis, Pîrvulescu, Rusu, Serediuc, Stoica
Antrenor: Vasile Miriuță


FINAL / AFC Astra – U Craiova 1948 Club Sportiv 0-3 (Mitriță ’38, Cicâldău ’62, Koljic ’72)

Echipele de start:
Astra Giurgiu: Lazar – Erico, Bejan, Cestor, Butean – Biceanu, Koukou, Radunovic – Begue, Alibec, Llullaku
Rezerve: M. Santos, Zoua, V. Gheorghe, Trusescu, Belu, Bahamboula, N. Roșu
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Mihăilă, Mitriță – Koljic
Rezerve: L. Popescu, T. Ferreira, Briceag, Fedele, N. Rocha, Meza Colli, Baicu
Antrenor: Devis Mangia


Sâmbătă, 27 octombrie

FINAL / AFC Botoşani – SC FC Viitorul 1-2 (Trujic ’90+3 / Voduț ’67, Hagi ’86)

Echipele de start:

FC Botoșani: Pap – Patache, A. Miron, A. Burcă, Dumitraș – Oaidă, J. Rodriguez – Golofca, E. Papa, Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: Fraisl, Chindriș, Ongenda, Karaboue, E. Florescu, Chitoșcă
Antrenor: Costel Enache

Viitorul: Cojocaru – R. Boboc, B. Țîru, Mladen, de Nooijer – Artean, T. Băluță, I. Vînă – I. Hagi, Drăguș, Houri
Rezerve: Buzbuchi, Ciobanu, V. Achim, Voduț, C. Casap, V. Ghiță, Luchin
Antrenor: Gheorghe Hagi


FINAL / SC Fotbal Club FCSB – SC FC Voluntari 2-1 (Gnohere ’52, ’76 / Tudorie ’85)

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, L. Filip, M. Roman I – Teixeira, Zlatinski – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Gnohere
Rezerve: A. Vlad, Moruțan, Jakolis, Rusescu, D. Benzar,  D. Toma
Antrenor: Nicolae Dică

FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, I. Balaur, Armaș, Bucurică – Belahmeur, Laidouni, Căpățână – Malfleury, Gadze, I. Gheorghe
Rezerve: D. Moldovan, Al. Tudorie, Al. Răuță, Hodorogea, Al. Vlad, Ciucur, Kabasele
Antrenor: Dinu Todoran


Duminică, 28 octombrie

FINAL / AFC Dunărea 2005 Călăraşi – CS Gaz Metan Mediaş 0-0

Echipele de start:
Dunărea Călărași: Staton – Gligorov, Șeroni, Dobrosavlevici, Ispas – Honciu, Bourceanu – Kanda, S. Pană, Carnat – Mediop
Rezerve: Lungu, Șandru, St. Cucu, G. Simion, H. Keyta, Clemence, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Trif, M. Constantin, I. Cristea, V. Crtețu – N. Chamed, Fofana, Ely Fernandes, D. Olaru – A. Ivanov, Fortes
Rezerve: Ricardo Batista, I. Stancu, Buziuc, Diallo, S. Bușu, Pop, R. Romeo
Antrenor: Mihai Teja


FINAL / ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC CFR 1907 Cluj 1-2 (Fl. Ștefan ’80 / Omrani ’14, Deac ’90+1 – 11 m)

Echipele de start:
Sepsi: Niczuly – Gabriel, Viera, Jovanovici, Sato – Karnitski, Velev – Mensah, Vașvari, Drăghici – Tandia
Rezerve: Fejer, Ad. Rus, Ursu, Prosser, Hamed, Simonovski, Fl. Ștefan
Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Mureșan, Vinicius, Camora – Bordeianu, Males (cartonaș roșu ’64), Djokovici – Omrani, Țucudean, Deac
Rezerve: Jesus, Păun, Lang, Baptista, Tambe, Petrilă, A. Radu
Antrenor: Toni Conceicao


Luni, 29 octombrie

FINAL / CS Concordia Chiajna – SC Dinamo 1948 Bucureşti 0-0

Echipele de start:
Concordia: A. Greab – A. Albu, M. Leca, A. Marc, N. Fota – Prepeliță, Gorobosov – Grădinaru, R. Deaconu, Nivaldo – Guessan
Rezerve: A. Costache, Bucșa, Măzărache, M. Cristescu, D. Panait, P. Batin, Ropotan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Dinamo: Penedo – Corbu, Ciobotariu, Katsikas, Popovici – Cooper, Nistor – Salomao, Grozav, Sorescu – Axente
Rezerve: Muțiu, Delorge, M. Popescu, R. Grigore, Șerban, D. Popa, Moldoveanu
Antrenor: Mircea Rednic

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj482421
2U Craiova 1948452421
3FCSB452419
4Astra Giurgiu362411
5Sepsi Sfantu Gheorghe36248
6FC Botosani3524-1
7FC Viitorul3424-2
8Poli Iasi3424-7
9AFC Hermannstadt2924-4
10Gaz Metan Medias2924-7
11Dinamo Bucuresti2824-9
12Dunarea Calarasi2224-9
13Concordia Chiajna1824-23
14FC Voluntari1724-18