Mircea Rednic, redebut nefast la Dinamo: „Cred că e un rezultat realist, la felul cum s-a jucat”. Cine l-a dezamăgit

Dinamo își continuă perioada dezastruoasă și după revenirea lui Mircea Rednic ca antrenor. „Câinii” au obținut doar un egal, 1-1, cu Dunărea Călărași și rămân pe un rușinos loc 12 în clasament.

„Puriul” a recunoscut că rezultatul este corect și ținut să își taxeze jucătorii pentru greșeala comisă la golul oaspeților.

„Cred că e un rezultat realist, la felul cum s-a jucat. Am avut o primă repriză în care am fost timizi. Când faci cadouri, când comiţi o aşa greşeală pe zona centrală, primeşti gol. Noi am avut doar două ocazii, s-a intrat cu 1-0 pentru ei la pauză. În a doua repriză a fost altceva, mingea a circulat mai rapid, ne-am creat ocazii de a marca. S-a terminat egal, dar putea fi şi o victorie, dacă aveam puţin mai multă şansă. Rămân cu a doua repriză, când ne-am mişcat bine”, a spus Mircea Rednic, la final.

Tehnicianul de 56 de ani s-a declarat dezamăgit de străinii din lot și a anunțat că vor urma transferuri la Dinamo.

„Nu am ce să fac în apărare, ăsta e lotul. Încercăm să ne mişcăm repede. Suntem în discuţii avansate, e normal să ne întărim. Vreau să îmi fac şi o părere foarte exactă despre toţi cei care sunt aici, pentru că nu pot să mă ghidez doar după ce spune unul sau altul. Sunt dezamăgit de străini. Eu cer mult mai mult de la ei, având în vedere ce salarii au. În afară de 2-3, nu mi-au arătat că merită să joace la Dinamo.

Eu sunt corect, nu e de vină Negoiţă. El a oferit buget mare la Dinamo anul acesta. Eu nu îmi aduc aminte ca Dinamo să mai fi fost într-o asemenea situaţie, dar nu e vina patronului”, a conchis Rednic.

Imediat după partida din Ștefan cel Mare, Mircea Rednic a plecat spre Craiova, pentru a-l omagia pe bunul său prieten, Ilie Balaci. „Merg cu o coroană din partea clubului. Am jucat cu el, am jucat contra lui, îl cunosc foarte bine. A fost un băiat extraordinar, care m-a ajutat foarte mult. Îmi spunea «Creţulică», avea o viziune în joc cum încă nu am văzut la altcineva în România”, a mărturisit Rednic.