Oltenii știu cum au învins FCSB, după 16 ani: „Ilie Balaci a câștigat meciul, azi!”

Universitatea Craiova a obținut o victorie mare contra FCSB, scor 2-1, prima după 16 ani contra roș-albaștrilor. Succesul oltenilor a venit într-o zi neagră, la câteva ore după decesul legendei „Craiovei Maxima”, Ilie Balaci.

Antrenorul echipei din Bănie, Devis Mangia, susţine că dorinţa de a-i cinsti cum se cuvine memoria „Minunii Blonde” a făcut diferenţa în favoarea Universității.

„Sunt sigur că Ilie Balaci a câştigat meciul, azi. A fost cu noi joi seara, am vorbit despre fotbal, despre acest meci… Aşa e viaţa”, a declarat antrenorul oltenilor.

Devis Mangia a identificat marele câştig al primei victorii a Craiovei contra „roş-albaştrilor” din ultimii 16 ani și a dezvăluit şi ce le-a transmis jucătorilor săi la pauză, la scorul de 0-1.

„Cel mai important e că am înţeles că putem juca împotriva acestei echipe, e cel mai important lucru pentru noi din sezon. Sper că, după acest meci, Craiova va avea mentalitate şi atitudine foarte bune.

Prima repriză nu am început-o slab, dar după gol a fost dificil. La pauză am vorbit cu băieţii, am zis calm, jucăm fotbal, am schimbat ceva şi a fost mai bine în a doua repriză. După primul gol, riscul pentru noi era că Steaua are jucători cu mare viteză, Coman, Man, Tănase, însă am făcut marcaj bine în repriza a doua şi e important. I-am schimbat şi poziţia lui Mihăilă cu Koljic după prima repriză”, a mai spus antrenorul Craiovei.